V některých regionech chybí vakcína proti chřipce

V některých okresech lidé marně shánějí očkovací vakcínu proti chřipce. K dostání není například na Liberecku a Berounsku. Řada lékáren už začala sepisovat pořadníky zájemců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna | Foto: Marián Vojtek

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl hlavní republikový hygienik Michael Vít, zpoždění má výroba vakcín. A to proto, že jsou připravovány z nového chřipkového kmene typu A. Začátkem listopadu, kdy se s očkováním každoročně začíná, by ale podle hlavního hygienika mělo být vakcín už dost.

"Tento týden by mělo do lékáren směřovat asi sto tisíc dávek protichřipkových vakcín a následující měsíc by mělo přijít přibližně do hodnoty asi 750 tisíc vakcín, která je pro Českou republiku dlouhodobě plánovaná," upřesňuje Vít.

I když očkovací vakcína proti chřipce teď není v některých okresech k sehnání, není prý důvod k panice. V dostatečném množství by očkovací látku měly příští měsíc dostat i domovy důchodců a sociální ústavy, kterým ji zdarma pro seniory poskytuje stát.

"Výběrové řízení by mělo skončit 9. listopadu. Já pevně věřím, že, když se nám podaří ukončit, neměl by nastat žádný problém. U starších lidí ta obranyschopnost nastupuje po čtrnácti dnech a opravdová chřipková epidemie přichází až v ledenu a únoru," uklidňuje Vít.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme