V nemocnici Na Homolce umí operovat infarkt laserem

Laser poprvé v Česku zachránil život pacientovi s akutním infarktem myokardu. Lékaři v pražské nemocnici Na Homolce pomocí laserových paprsků zprůchodnili nemocné ženě ucpanou tepnu. Nový způsob operování se naučili od kolegů ve Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékaři

Podle operatéra Petra Kmoníčka jde o metodu složitější a tedy i nákladnější, pro pacienta ale mnohem účinnější. Laser totiž dokáže krevní sraženinu doslova rozpustit - a tím se předejde možným komplikacím.

"Laser dokáže mnohem účinněji odstranit krevní sraženinu, a tím zprůchodnit ucpanou tepnu. Laserová energie totiž dokáže čerstvou sraženinu rozdrobit na malé částečky, které jsou schopny proniknout i nejtenšími cévami, jsou odplaveny do žilného systému a nezůstane blokáda tepny," vysvětlil Kmoníček.

Ekonomická blokáda

Navíc podle něj nehrozí, že zbytky sraženiny ucpou drobné cévy a poškodí srdeční sval, což se při běžně užívaném roztahování cévy balónkovou trubičkou mohlo stát.

Podle Kmoníčka ale zavést tuto metodu nebude snadné a její použití bude výběrové.

"Je bolestí našeho zdravotnictví, že zavést takovouto metodu, zejména pokud není masivně používaná, je vždy otázkou dlouhé doby, vyjednávání a určité neochoty hradit tento výkon. V současnosti to proto nelze brát jako masové užití, protože právě ekonomická blokáda bude hrát velkou roli," uvedl Kmoníček.

V Česku jsou nemoci srdce a cév hlavní příčinou úmrtí, umírá na ně 49 procent mužů a 55 procent žen.

Jana Zemanová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme