V nemocnici zemřel český voják zraněný v létě v Afghánistánu

Česká armáda přišla o pátého vojáka za dobu své afghánské mise. V olomoucké vojenské nemocnici zemřel v neděli příslušník 2. jednotky výcvikového a poradního týmu OMLT, rotmistr Adrian Werner, který byl v červenci v Afghánistánu těžce zraněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká mise v Afghánistánu | Foto: Mirek Vaňura

Dvaatřicetiletý Adrian Werner působil v armádě od května 2004, kdy nastoupil k 71. mechanizovanému praporu v Hranicích. Zúčastnil se tří zahraničních misí.

Letos 6. července byl při napadení základny v afghánské provincii Vardak těžce zraněn. Po poskytnutí první pomoci a odborné péče na základně Shank a u českého polního chirurgického týmu v Kábulu, byl přepraven vojenským speciálem do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

V srpnu pak byl převezen na specializované pracoviště do Vojenské nemocnice v Olomouci, kde v neděli svým zraněním podlehl.

„Armáda ČR v rotmistru Adrianu Wernerovi ztrácí skvělého profesionála, vojáka tělem i duší, který bezezbytku splnil slova přísahy,“ řekla Radiožurnálu Jana Růžičková z Generálního štábu Armády ČR.

Za uplynulých deset let afghánského konfliktu operovalo za Českou republiku přes 7.000 vojáků. Jejich působení právě v těchto dnech ocenil vrchní velitel Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti John Allen - podle něj není v zemi českých vojáků mnoho, zato ale odvádějí skvělou práci. Češi do Afghánistánu vyslali hlavně lékaře, pyrotechniky, piloty a příslušníky speciálních sil.

V současnosti se na místě nachází na 720 příslušníků, jejich počet by se ale měl v příštím roce asi o dvě stě snížit.

Alena Vykydalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme