V nemocnicích hrozí stávky, pokud lékaři a sestry nedostanou přidáno

Lékařský odborový klub pohrozil stávkou. Tu chystá, pokud v nemocnicích nebudou zvýšeny platy a ministerstvo zdravotnictví nezačne řešit personální krizi v resortu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace

operace | Foto: nemocnice Na Homolce

Podle odborů by se měl řešit nejen nedostatek sester, ale i u lékařů, a to navýšením jejich základních platů. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel říká, že se peníze na platy dají najít na účtech zdravotních pojišťoven a do nemocnic by je mohla převést připravovaná úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví.

"Vyzvali jsme pana ministra, aby ve vyhlášce o cenách bylo zohledněné, že pojišťovny mají ty peníze, aby je nasypal těm poskytovatelům s tím, že část půjde na platy," uvedl Engel.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale plošné zvyšování základních platů odmítá. Pokud zůstane i nadále ministrem, Lékařský odborový klub vyhlásí v lednu stávku. Lékaři budou několik dní ošetřovat jen akutní pacienty.

Pokud bude Julínek vyměněn, dá LOK novému ministru čas tři měsíce. Nepřistoupí-li na požadavky odborů, bude stávka v nemocnicích v dubnu.

Marcela Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme