V Nepálu přistálo letadlo s českými záchranáři a zdravotnickým materiálem

Do Nepálu dorazili další čeští zdravotnící a hasiči. Čtrnáctičlenná skupina záchranářů vystřídá několik členů traumatýmu, kteří v zemi pomáhají už od zemětřesení z konce dubna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepál znovu zasáhly silné otřesy a počet obětí se zvyšuje

Nepál znovu zasáhly silné otřesy a počet obětí se zvyšuje | Zdroj: Reuters

Letadlo v Káthmándú přistálo asi v 10.45 našeho času. Kolem druhé odpoledne by podle Michaely Franclové z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru mělo vyrazit zpátky do Prahy.

Letadlo se zdravotníky, hasiči a také tunami humanitární pomoci odstartovalo v noci z pátku na sobotu z Prahy.

„Vezeme antibiotika, analgetika, to znamená léky proti bolesti, vezeme různé dezinfekční roztoky, vezeme samozřejmě infuze, které budou potřeba, a obvazový materiál především,“ vysvětlil před cestou do Nepálu lékař Ivo Rovný.

Nepál postihla v dubnu a v květnu dvě velmi silná zemětřesení. Mrtví a zranění se počítají na tisíce a poničená je také infrastruktura. Proto musí lékaři pracovat v improvizovaných podmínkách.

„Ta základna jsou stany a veškeré vybavení je zcela mobilní, takže žádné budovy to nejsou,“ poznamenal Ivo Rovný. „Podmínky jsou samozřejmě polní, nicméně základy asepse a ostatní podmínky pro ošetřování ran budeme dodržovat v maximální možné míře,“ dodal lékař.

Kromě zdravotníků veze do zemětřesením postižené země humanitární pomoc také Český červený kříž.

Po příletu do cíle bude v letadle připraveno na zpáteční cestu do Česka 40 sedadel pro lidi, kteří se chtějí z Nepálu evakuovat.

„Tuto záležitost organizuje naše ambasáda v Dillí. V tento okamžik máme informaci, že o evakuaci požádalo 22 osob, převážně jsou to představitelé jiných států než České republiky. Češi jsou tam podle té poslední informace asi čtyři,“ podotkl šéf operačního řízení Hasičského záchranného sboru Luděk Prudil.

Nepál - zemětřesení | Foto: Český rozhlas

ČRo, Jaroslav Gavenda, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme