V noci na neděli skončí letní čas

Po sedmi měsících končí letní čas. V neděli ve tři hodiny ráno si proto posuneme ručičky hodinek o šedesát minut zpět. Kromě Česka se ke středoevropskému času vracejí také státy Evropské unie. Motoristům pak od zítřejšího dne přibývá se začátkem zimního času povinnost svítit po celý den. V opačném případě jim hrozí pokuta až ve výši tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hodiny | Foto: Jan Rosenauer

Letní čas zavedly členské státy Evropské unie v roce 1976 a tehdejší Československo, kde se čas měnil už během druhé světové války, se k němu kvůli úspoře elektrické energie vrátilo v roce 1979. Podle docenta Lumíra Komárka z pražského Státního zdravotního ústavu je to určitá organizační změna, která naprosté většině lidí nezpůsobuje zdravotní problémy."Zvláště teď při přechodu na zimní čas, kdy máme vlastně jednu hodinu spánku k dobru, tak jsem přesvědčen, že to nikdo ani nepocítí".

V minulosti jsme změnou z letního na středoevropský čas procházeli zhruba o měsíc dříve. V letošním roce tak podle názoru psychiatra Jana Cimického náš organismus v posledních týdnech už funguje "na dluh". "To, že se změní ten letní, umělý čas do toho času normálního, to už je jenom jakési uzákonění toho, co náš organismus už dávno předtím zažívá. Naopak - právě to, že v tuto chvíli je ještě nucen fungovat podle času, který je nepřirozený, tak všichni cítíme, jak po ránu když vstáváme do tmy, tak jsme daleko více unavení a daleko méně výkonní".

Změna času ovlivní také provoz na železnici. Podle Pavla Tesaře z tiskového odboru Českých drah ale tou dobou jezdí jen nepatrný počet osobních vlaků, takže přechod na nový čas se dotkne pouze cestujících z nočních rychlíků. "V první stanici, z níž mají odjíždět po druhé hodině ranní, vyčkají tyto vlaky na svůj pravidelný odjezd už podle zimního času. Také vlaky, které vyjíždějí ze své výchozí stanice mezi 2. a 3. hodinou ráno, opustí tuto stanici podle nového času".

Světlana Popovičová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme