V noci se mění čas

V noci ze dneška na zítřek dojde ke změně času ze zimního na letní. Datum a průběh změny je v České republice upraven nařízením vlády o zavedení letního času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blance Číhalové to řekl mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Václav Svoboda. Také jí potvrdil, že zaměstnanci, kteří budou v té době ve směně, nepřijdou o žádnou část platu.

Další změna bude ta, že od neděle už nemusí mít automobily rozsvícená světla po celý den, ale pouze za snížené viditelnosti.

Změna zimního času na letní znamená také posun v jízdních řádech veřejné hromadné dopravy. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského proto vlaky, které budou na trati mezi druhou a třetí hodinou ranní, přijedou do cílové stanice o šedesát minut později. Doba, kterou cestující ve vlaku stráví, se ale nezmění, protože jde pouze o administrativní posun času o hodinu dopředu. Vlaky ale mohou během této hodiny zkrátit své zpoždění. Ranní přípoje na tyto vlaky budou pokud možno zachovány.

Hlavním důvodem pro časový posun jsou úspory elektrické energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu, jak potvrdila jeho mluvčí Anna Stárková, má zpracovaný odhad, kolik se zavedením letního času ušetří. Česká republika spotřebuje ročně asi 60 Terawatthodin elektrické energie. Z toho 5 procent (asi 3 TWhodiny) jde na osvětlení. Z těchto 3 TWhodin se zavedením letního času ušetří asi 90 Gigawatthodin. Pro porovnání: Dukovany toto množství vyrobí za dva až tři dny.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme