V novele zákona o veřejných zakázkách se nevyznají ani poslanci

Hlavním cílem dlouho připravované novely zákona a veřejných zakázkách je jejich zprůhlednění a zpřehlednění. To, co se ale zatím kolem schvalování novely děje, svědčí přesně o pravém opaku. Vše došlo až tak daleko, že dnes poslanci na jednání hospodářského výboru zjistili, že se ve změti pozměňovacích návrhů nevyznají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamil Jankovský (Věci veřejné) - ministr pro místní rozvoj

Kamil Jankovský (Věci veřejné) - ministr pro místní rozvoj | Foto: Tomáš Adamec

Členové hospodářského výboru dnes nedospěli vůbec k ničemu. Místo toho, aby pozměňovací návrhy projednali, tak je všechny smetli ze stolu a stanovili si nový termín, do kdy mohou poslanci znovu dodat své podněty na vylepšení zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Sehnoutka mluví o komplikacích při přijímání novely zákona o veřejných zakázkách v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Novelu zákona připravila vláda, ale spolu s touto novelou putuje sněmovnou také pozměňovací návrh koaličního poslance, se kterým vláda souhlasí. Problém nastal ve chvíli, kdy někteří poslanci navrhovali změnit původní vládní zákon a jiní onen pozměňovací návrh. A s tím si už úřednický aparát sněmovny prý nedovede poradit.

Nad takovýmto postupem se ale podivuje například Martin Kameník z neziskové organizace Oživení, která nově chystaný zákon ostře sleduje.

„Ukazuje se, že přijetí této významné novely zákona o zakázkách je netransparentní a nepřehledné jak pro veřejnost, tak pro samotné poslance, kteří v podstatě neví, k jakým návrhům se vyjadřovat, což je dost absurdní rpo jejich práci,“ uvedl Martin Kameník.

Hlavní změny zákona

K hlavním změnám v zákoně, které vesměs nikdo nerozporuje, patří například zrušení požadavku na obrat uchazeče. Nově tedy nebude mít povinnost mít kladný hospodářský výsledek za poslední tři roky. To vylučovalo třeba jinak zdravé firmy, které se dočasně kvůli akvizicím mohly ocitnout ve ztrátě.

Upravuje se i požadavek na předchozí objem prací uchazeče. Ten může dosáhnout maximálně 50 procent ceny vyhlašované zakázky. Je to i proto, aby se menší firmy dostaly do vyššího segmentu. Vylučují se třeba také požadavky na certifikát jakosti ISO, což byl podle ministerstva pro místní rozvoj jeden z nástrojů, kterým se šily zakázky na míru a přitom to o kvalitě firmy vůbec nic nevypovídá.

Hodně je sporných změn. Někteří poslanci třeba atakují chystané snižování hranice pro zakázky malého rozsahu. Tomu ale ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský nehodlá ustoupit.

„My navrhujeme u zakázek malého rozsahu ze 6 milionů jít na 3 miliony a posléze až na milion. Samozřejmě je potřeba, aby se v praxi ten systém zaběhl na těch 3 milionech, protože to bude znamenat větší zátěž pro úřad hospodářské soutěže. A pak uvidíme, jakým způsobme se bude vyvíjet, a jestliže bude všechno v pořádku, tak by to potom kleslo na ten milion,“ uvedl ministr.

Výhrady zazněly i proti tomu, že se soutěží musejí nově účastnit minimálně dva účastníci, jinak soutěž nebude platná. Objevily se nápady, aby se nemusely soutěžit právní služby, což je podle ministra Jankovského nesmysl, protože potom by se ozvaly další skupiny, které by také chtěly tuto výjimku. Co všechno se z těchto nápadů a výhrad sejde černé na bílém ve formě pozměňovacích návrhů, ale uvidíme až na konci října.

Petr Sehnoutka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme