V novém občanském zákoníku bude třeba řadu věcí změnit, říká Dienstbier

Senát dnes začne projednávat nový občanský zákoník. Na rozsáhlé předloze čítající přes tři tisícovky paragrafů pracovali experti přes 10 let. Civilní kodex prošel ve sněmovně širokou diskusí, do původního vládního návrhu se promítnulo na 400 změn. Řídit bychom se podle něj měli od roku 2014. Horní komora parlamentu ho podle senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD) vrátí poslanecké sněmovně s jediným pozměňovacím návrhem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier ml. (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

„Je to prodloužení legisvakanční lhůty. To znamená odkladů účinnosti z 1. ledna 2014 na 1. leden 2016,“ říká senátor Dienstbier.

Důvodů je podle něj několik. „Jednak je to zásadní změna celého základu soukromoprávní úpravy v České republice. Je dobré, aby nejen právní odborníci, ale i laici dostali dostatek času, aby se s takto rozsáhlou novou úpravou seznámili, protože všechny soukromoprávní vztahy se budou řídit podle nových pravidel,“ říká Jiří Diensbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl senátor Jiří Dienstbier (ČSSD)

Podle náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela je to lhůta poměrně dlouhá a zcela dostatečná:

„Původní vládní návrh počítal s tím, že nový občanský zákoník má nabýt účinnosti 1. ledna 2013. Návrh, který odcházel ze sněmovny na leden 2014 je sám kompromisem a zcela dostačuje.“

Podle něj přináší nový občanský zákoník množství výhod. Zejména pro občany přináší nová práva, nové právní jistoty.

„Skutečně není důvod, aby na to občané čekali další tři nebo dokonce čtyři roky. Já to do jisté míry vnímám jako určitý alibismus ze strany pana senátora Dienstbiera, protože ať rok 2016 nebo 2015 jsou za horizontem funkčního období této vlády a nemohli bychom nést odpovědnost za přijetí kvalitní doprovodné legislativy," říká Korbel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel

Občanský zákoník ruší podle Dienstbiera celou řadu zákonů, například obchodní zákoník. Smluvní úprava přechází do nového zákoníku, ale zatím není připraven návrh zákona o obchodním rejstříku. Ministerstvo zatím nemá koncepčně ujasněno, jak by měl vypadat. Nemá ani věcný záměr tohoto zákona.

Další zásadní právní změna, která musí podle Dienstbiera doprovázet změnu občanskoprávních vztahů, je úplně nová úprava nesporných řízení v občasném soudním řádu.

„Opět tady na stole není ani věcný záměr úpravy, natož paragrafované znění. Pak tady musí být doprovodný zákon, takzvaný změnový zákon, který bude pravděpodobně měnit stovky dalších zákonů a svým rozsahem bude ještě větší, než návrh nového občanského zákoníku. Tyto zákony my vůbec nemáme, ani žádnou představu, kdy by měly být a co by v nich mělo být. Bez toho nová úprava nemůže začít platit."

To ale podle Korbela není pravda: "Nevím, z čeho senátor Dienstbier vychází. Zákony připravovány jsou. Máme na stole věcný záměr nového zákona o obchodním rejstříku, a pokud jde o zákon o nesporných řízeních soudních, tak ten je dokonce z části připraven v paragrafech."

Pokud nový zákoník v roce 2014 vstoupí v účinnost, bude potřeba podle Dienstbiera řadu věcí změnit.

Senát začne projednávat nový občanský zákoník

Číst článek

„Doopravdy se nepodařilo všechno dotáhnout do naprosté dokonalosti. Jak se jednotliví specialisté na různé oblasti, které jsou upravovány, budou více a více zaměřovat, budou odhalovat více a více nedostatků, které nová právní úprava přinese.“

Výhrad je podle Dienstbiera více. Některé jsou přímo koncepční, protože návrh zákona vychází z předpokladu, že tu dosud bylo totalitní právo.

„Což já považuji za absurdní, po 20 letech svobodného fungování soukromoprávních vztahů. Je potřeba se s tímto totalitním právem zcela rozejít. Z toho vychází i důsledná změna terminologie,“ dodává Dienstbier.

Martin Drtina, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme