V obchodě s letadly CASA panují otazníky

Nákup španělských letadel Casa pro naši armádu, za který byl slíben odběr pěti našich bitevníků L-159, mohl být pouhým trikem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvikový letoun L-159B | Foto: Aero Vodochody

S tímto zjištěním přišly Hospodářské noviny, podle kterých ministerstvo obrany sice nakoupilo španělská letadla za tři a půl miliardy, ale Španělsko dnes tvrdí, že s Českem nikdy nejednalo o tom, že by na oplátku odebralo naše bitevníky L-159. Ty tedy stále patří českému státu.

Přitom právě odběr českých bitevníků byl jedním z hlavních argumentů, proč se mají koupit právě španělská letadla Casa. Jejich výrobce prý zaručoval, že odebere bitevníky L-159, které se Česko již několik let marně snaží prodat.

"Pro ministerstvo obrany je klíčové uplatnit nepotřebná letadla L-159. A v tomto směru nám vyšla vstříc pouze jedna firma," tvrdil mluvčí resortu Andrej Čírtek, když předloni vláda přiklepla 3,5miliardový kontrakt konsorciu EADS, vlastníkovi firmy Casa.

Kvůli letadlům Casa nyní Česku navíc hrozí pokuta od Evropské unie. Evropská komise totiž nedávno prohlásila, že ministerstvo porušilo unijní pravidla, když na nákup letadel nevypsalo soutěž.

Ladislav Dvořák, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme