V oboru informačních technologií pracuje v Česku pouze 11 procent žen

V informačních oborech pracuje málo žen, v Česku je to pouhých 11 procent. Počítačové firmy se na ně cíleně zaměřují a snaží se je pro své odvětví získat již ve školních lavicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patnáctileté školačky si díky teleprezentaci mohly poslechnout příběh úspěšné systémové inženýrky Veroniky Štorkové | Foto: Klára Bílá

Podle profesionálů zabývajících se počítači bude v roce 2015 v Evropě chybět 700 tisíc expertů na informační technologie. Právě proto pořádají firmy akce hlavně pro žákyně a studentky.

Žen je v tomto odvětví stále málo, v Česku tvoří pouze 11 procent zaměstnanců v oblasti informačních technologií. Firmy se jim proto snaží ukázat, jaké by v tomto oboru měly možnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek redaktorky Kláry Bílé

„Chtěli jsme tento prostor trochu otevřít a ukázat technologie, které jsou příkladem toho, jak mohou ženy v informačních technologiích uspět,“ říká Karol Knýval ze společnosti Cisco System, podle nějž i v tomto relativně mužském oboru mohou ženy dosáhnout velkých úspěchů.

Podobnou cestou se snaží získat něžné pohlaví i vysoké školy technického směru. Protože například obor informatika studovalo v roce 2010 na českých univerzitách jen 12 procent dívek.

Podle velmi úspěšné systémové inženýrky Veroniky Štorkové, kterou práce v technickém oboru zavedla z České republiky do Londýna, ženská přítomnost mírně odlehčuje velkou soutěživost mezi muži a zmírňuje napětí.

Klára Bílá, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme