V Olomouckém kraji by teď ve volbách vyhrála ČSSD

Ve volbách do sněmovny by na Olomoucku zvítězili sociální demokraté. Prvenství a zisk 29 procent jim přisuzuje bleskový průzkum agentur SC&C a STEM pro Český rozhlas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model

Volební model | Foto: SC&C

Druhé místo s odstupem třinácti procent by získala ODS. „Obě dvě tyto strany v podstatě dosahují jakýchsi maximálních nebo minimálních hodnot v rámci těch devíti krajů, které zatím máme k dispozici. To znamená ČSSD má zatím nejlepší výsledek a ODS má zatím nejhorší výsledek,“ říká k rozdílu vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Pětiprocentní hranici by v Olomouckém kraji překročilo šest stran.

Za ČSSD a ODS by třetí místo podle volebního modelu patřilo v Olomouckém kraji dvěma stranám: komunistům a Věcem veřejným. Hlas by jim dalo shodně 13.5 procenta voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu Jana Hamanová z SC&C k rozdílu výsledků ČSSD a ODS.

Jedenáct a půl procenta by získala TOP 09 a lidovce by volilo 6,5 procenta lidí.

Necelé 3/4 obyvatel Olomouckého kraje počítají s účastí v květnových volbách do Parlamentu ČR. Svou účast ve volbách vyloučilo 26 % respondentů. Tento výsledek téměř kopíruje výsledky ve všech předešlých krajích. Pouze 9 % občanů Olomoucka není přesvědčeno o volbě právě jejich konkrétní strany. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je tradičně pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. Důvody k neúčasti jsou poměrně hodně vyrovnané až na tradičně poslední důvod – nemožnost se zúčastnit voleb.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Olomouckého kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy.
Datum sběru: 29.4.- 2.5. 2010 (pátek 30. května a sobota 1. května pouze omezeně)
Počet respondentů:1265 (SC&C – 635; STEM – 630)
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Olomouckého kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

V roce 2006 v Olomouckém kraji zvítězila ČSSD (35,44%, 5 mandátů), druhá byla ODS (30,29%, 4 mandáty), na třetí pozici se umístila KSČM (14,68%, 2 mandáty). Čtvrtá skončila KDU-ČSL (8,26%, 1 mandát). Páté místo získala Strana zelených (5,51%), už bez zisku mandátu. Hranici jednoho procenta v kraji překročili už jen SNK Evropští demokraté.

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme