V ordinacích pediatrů prý mohou brzy chybět vakcíny. Ministerstvo to popírá

V ordinacích dětských lékařů můžou brzy chybět vakcíny pro povinná očkování. Varuje před tím Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. To by mohlo vést k tomu, že by pediatři museli odkládat termíny vakcinace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Půjdete s dítětem na povinné očkování proti tetanu, černému kašli, záškrtu a dalším nemocím a uslyšíte: ‚Bohužel, musíte počkat, vakcíny nejsou‘. To se podle pediatrů může stát kvůli zmatkům, které způsobilo ministerstvo letošní změnou. Očkování totiž od 1. ledna platí pojišťovny, ne stát jako dřív.

Toho, že budou vakcíny chybět, se bojí také Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost: „Zásoby očkovacích látek, které jsou uhrazeny státem, nemusí do konce ledna stačit pro potřeby všech ordinací dětských praktiků, takže může dojít k výpadku zásobování nebo dodávce od distributora u některé konkrétní vakcíny. Může dojít k posunutí očkování podle řádného termínu nebo přeočkování.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví ale ujišťuje, že vakcíny chybět nebudou a že se pro pediatry nic nemění. „Jakmile jim budou docházet tyto vakcíny ze státní zásoby, požádají stejného distributora jako doposud, protože pro pojišťovny bude zajišťovat vakcíny stejný distributor, jako je zajišťoval pro stát. budou zdarma dodány,“ řekl Sršeň.

Dětští lékaři chtějí ale prosadit, aby byly povinné vakcíny také na předpis. Rodiče by si pak pro ně mohli dojít do lékárny jako pro jiné medikamenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Lenky Jansové o vakcínách pro povinná očkování v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Naše představa alternativy získání očkovacích látek pro povinné očkování je, že by lékař dal žádanku nebo recept do lékárny, získal by tuto očkovací látku pro své klienty nebo pro děti příslušné pojišťovny, lékárna by proúčtovala tuto žádanku s příslušnou zdravotní pojišťovnou, u které je to dítě nebo ten pojištěnec pojištěn,“ řekl Milan Kudyn.

Další varianta by podle pediatrů byla, že by si rodiče v lékárně vakcínu rovnou zaplatili. Ministerstvo zdravotnictví ale zatím změny neplánuje.

Hanka Shánělová, Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme