V Ostravě od příštího týdne romská domobrana

V polovině příštího týdne by měla v Ostravě začít fungovat takzvaná rómská domobrana. Skupinky Rómů mají hlídat čtyři nejrizikovější lokality, kde podle zástupců rómských organizací dochází k rasovým útokům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rómové podle Mikuláše Horvátha z Rómské občanské iniciativy už policii nevěří a proto se rozhodli bránit se proti útokům pravicových radikálů sami. "Zatím máme vytyčené čtyři lokality, kde příští týden začnou hlídkovat. Bude to bez zbraní, budou vybaveni jen mobilními telefony. Bude to Palackého, Vítkovice, Zárubek a Zábřeh. My máme teď až moc těch dobrovolníků, takže v těch větších lokalitách jako Vítkovice bude tak 5 lidí. Nebudeme hloupí, abychom se odlišovali, budeme tam prostě jenom hlídkovat v autech."

Starosta Vítkovic Petr Kutěj tvrdí, že o možných hlídkách Romů nebo pravicových radikálů oficiálně vůbec není informován. "Myslím si, že celá ta záležitost je v současné době přehnaná. CO se týká Vítkovic, já jsem se zde nestekal s nějakými střesy s Romy. Proto to považuji ze strany Romů jako spíše kampaň než potřebu.

Pravicoví radikálové z Republikánské mládeže chtějí v reakci na rómskou domobranu vyslat do ulic Ostravy takzvané občanské hlídky. Rómové tvrdí, že jsou připraveni na ostré střety s těmito extrémisty. Mluvčí ostravské Policie Milan Klézl je přesvědčen, že vzniklé napětí jsou schopni řešit. "Vedení ostravské policie nevidí v předmětné věci až takový problém. K jednotlivým prohlášením obou stran se vyjadřovat nebudeme, abychom tak zbytečně nerozdmýchávali napjaté vztahy mezi oběma tábory. Jinak policie je samozřejmě připravena vzniklé problémy okamžitě řešit."

Markéta Kaclová, Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme