V Ostravě roste kriminalita páchaná na seniorech

Ostravští zločinci, kteří obírají bezbranné důchodce, vymýšlejí stále dokonalejší lsti. Novinkou je, že na staré lidi číhají na ulicích kolem poledne, kdy jdou na oběd. Osloví je, navážou kontakt a vetřou se do jejich bytu. Seniorům namluví, že pro ně mají přeplatek za vodu nebo teplo a potřebují rozměnit pětitisícovou bankovku. V nestřeženém okamžiku pak starého člověka okradou o jeho úspory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Osmdesátiletý Věroslav Viktorín měl ušetřených sedm tisíc takzvaně pro "strýčka Příhodu". Jenže úspory skončily v kapsách podvodníků. Použili novou léčku. Důchodci namluvili, že jsou ze zdravotní pojišťovny a nesou mu přeplatek za léky. Jen potřebují rozměnit. "Je to lumpárna. Působili na mne velmi dobře, byli to asi profíci," říká pan Viktorín.

Ostravský kriminalista Petr Hurta potvrdil, že takových případů v Ostravě dramaticky přibývá. "Ta komunita, která ve většině případů - asi v osmdesáti procentech - páchá tuto trestnou činnost, se jedná o osoby z řad olašských Romů. Jsou velice dobře organizováni, vystupují velice slušně, chodí pěkně oblečení. Prostě u těch starších lidí získají důvěru," popisuje kriminalista.

Okradení senioři většinou podvodníky neumí popsat. Jsou v šoku a navíc pachatelé na místě nenechávají žádné otisky. Policisté tak málokdy zločince dopadnou. V minulých dnech ale měli štěstí. Zatkli totiž podvodníka, který chtěl okrást devadesátiletou babičku.

V telefonu ženě namluvil, že je její vnuk a potřebuje peníze na auto. Že prý ale nemá moc času, a tak posílá kamaráda. Naštěstí u toho byli příbuzní a hned volali policisty. "Pachatel k domu skutečně přišel, volal na poškozenou: ´Já jsem kamarád vašeho vnuka a přišel jsem si pro peníze.´ Nato už kriminalisté vyběhli ven z domu a pachatele zadrželi," říká kriminalista Radim Teichmann.

Jen za první dva měsíce letošního roku šetřili ostravští kriminalisté téměř dvacítku případů okradených a podvedených důchodců.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme