V Ostravě se možná obchodovalo s orgány

Dvě trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodla podat sněmovní komise pro vyšetření činnosti regionálního transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava. Členové komise na základě shromážděných mají důvodné podezření, že při léčbě dvou pacientů v ostravské nemocnici byl spáchán trestný čin ublížení na zdraví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise neprokázala ani nevyvrátila, že by se v Ostravě s orgány obchodovalo. Konstatovala však, že u 24 odebraných orgánů není schopna doložit, co se s nimi stalo.

Ostravská fakultní nemocnice zatím s vyjádřením ke zprávě vyšetřovací komise vyčkává. Podle jejího ředitele Karla Pustelníka se nemocnice vyjádří až poté, kdy oficiálně obdrží celou zprávu. Jak z Ostravy uvádí zpravodaj Radiožurnálu Marek Janáč, lékaři z tamní nemocnice poukazují na to, že kauza škodí transplantacím jako takovým. Někteří ale krčí rameny na otázku, jak se mohly ztratit záznamy o 24 orgánech odebraných během několika posledních let. Podle jednoho lékaře, který si nepřál být jmenován, se dokumentace záhadně ztratila jak v písemné, tak v datové podobě před třemi lety. Dodnes se toto zmizení nepodařilo objasnit. Lékaři tvrdí, že některé závěry vyšetřovací komise jsou založeny na neúplných informacích a jejich pravdivost bude muset prokázat až soud. Vzhledem k tomu, že některé již existující spory kolem transplantačního centra se vlečou už léta, čekají, že to bude i případ aktuálních trestních oznámení.

Šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger si nemyslí, že by lékaři pochybili. "Ty věci nebyly evidovány, to ale neprokazuje žádný trestný čin nebo čin, který by překračoval rámce etiky výkonu povolání a podobně."

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme