V Ostravě se otevřela první část dálnice D47

Prezident Václav Klaus dnes otevřel první dokončený úsek dálnice D47. Měří 17 kilometrů a spojuje Ostravu a Bohumín. Zároveň se tím podařilo překonat hranici jednoho tisíce kilometrů českých dálnic. Severní Morava a Slezsko čekají na kvalitní silniční spojení s Brnem a Prahou už desítky let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slavnostní otevření dálnice D47 | Zdroj: ČTK

Nový sedmnáctikilometrový úsek je zatím izolovaný a bez napojení na ostatní dálnice. To se ale brzy změní. "Z Prahy do Ostravy se svezeme na konci roku 2009 a na státní hranici s Polskem v roce 2010," říká Alfréd Brunclík z Ředitelství silnic a dálnic.

Celkem šest kilometrů přes Ostravu vede po mostech. Poddolované území sehrálo svou roli, nemluvě o rekordním počtu přeložek inženýrských sítí, doplnil za zhotovitele Pavel Vítek. "Je to jednoznačně jediný úsek dálnice, který je průtahem třistatisícovým městem," řekl.

Rekordní je také cena - více než 16 miliard korun za 17 kilometrů. Teď je nutné dokončit všechny rozestavěné přivaděče, aby byl první úsek dálnice D47 co nejpraktičtější, než se napojí směrem na Bělotín nebo naopak dále za Bohumín do Polska. Dálniční známka zatím nutná není.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme