V Ostravě se schyluje k rasovým půtkám

V Ostravě hrozí střety romských skupin. Místopředseda mezirezortní komise pro záležitosti romské komunity Roman Kryštof tvrdí, že on ani jeho kolegové se nehodlají zabývat výhrůžkami ostravských Romů a členů Republikánské mládeže. Obě skupiny přitom chtějí založit své domobrany a nevylučují vzájemné konflikty v ulicích Ostravy. Kryštof řekl, že pokud k něčemu takovému dojde, nebude se tím zabývat jeho komise, ale policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jakákoli domobrana chce zastupovat roli státu, a to je do velké míry nepřípustné, může se to vždycky zvrátit, může se to proti Romům obrátit. Stát má povinnost zajišťovat ochranu občanů. Takové věci se dějí po všech koutech republiky a samozřejmě, kdyby nějaká ta situace eskalovala, tak se tomu musí věnovat pozornost. Pevně doufám v to, že plány na nějaké domobrany nebudou účinné a pokud budou, tak se začnou ocitat v rozporu se zákonem. Potom už to neřeší žádný poradní orgán vlády, ale orgány činné v trestním řízení."

Ostravští Romové tvrdí, že domobranu zakládají proto, že policie není schopna chránit jejich bezpečí. Na to reagovali členové Republikánské mládeže tím, že i oni založí svou domobranu. Předseda mezirezortní komise a šéf vládní rady pro lidská práva Jan Jařab se k hrozbě konfliktů mezi oběma skupinami zatím nevyjádřil.

Romové jsou ale ochotni chystanou domobranu i zrušit. Podle Mikuláše Horvátha z Romské občanské iniciativy budou zítra o celé záležitosti jednat se zástupci Policie. Pokud přistoupí na jejich požadavky domobranu zruší. Chtějí, aby jim policie zaručila, že budou zesílené hlídky v určitých lokalitách, kde je koncentrováno více Romů, ale s tou podmínkou, že s těmi hlídkami budou romští aktivisté, kteří jsou schopni s policií spolupracovat, jsou to bezúhonní lidé a také do budoucna by to měli být uchazeči o vstup do policejních řad."

Markéta Kaclová, Andrea Čánová, Tomáš Piňos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme