V Ostravě se schyluje k rasovým půtkám

V Ostravě hrozí střety romských skupin. Místopředseda mezirezortní komise pro záležitosti romské komunity Roman Kryštof tvrdí, že on ani jeho kolegové se nehodlají zabývat výhrůžkami ostravských Romů a členů Republikánské mládeže. Obě skupiny přitom chtějí založit své domobrany a nevylučují vzájemné konflikty v ulicích Ostravy. Kryštof řekl, že pokud k něčemu takovému dojde, nebude se tím zabývat jeho komise, ale policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jakákoli domobrana chce zastupovat roli státu, a to je do velké míry nepřípustné, může se to vždycky zvrátit, může se to proti Romům obrátit. Stát má povinnost zajišťovat ochranu občanů. Takové věci se dějí po všech koutech republiky a samozřejmě, kdyby nějaká ta situace eskalovala, tak se tomu musí věnovat pozornost. Pevně doufám v to, že plány na nějaké domobrany nebudou účinné a pokud budou, tak se začnou ocitat v rozporu se zákonem. Potom už to neřeší žádný poradní orgán vlády, ale orgány činné v trestním řízení."

Ostravští Romové tvrdí, že domobranu zakládají proto, že policie není schopna chránit jejich bezpečí. Na to reagovali členové Republikánské mládeže tím, že i oni založí svou domobranu. Předseda mezirezortní komise a šéf vládní rady pro lidská práva Jan Jařab se k hrozbě konfliktů mezi oběma skupinami zatím nevyjádřil.

Romové jsou ale ochotni chystanou domobranu i zrušit. Podle Mikuláše Horvátha z Romské občanské iniciativy budou zítra o celé záležitosti jednat se zástupci Policie. Pokud přistoupí na jejich požadavky domobranu zruší. Chtějí, aby jim policie zaručila, že budou zesílené hlídky v určitých lokalitách, kde je koncentrováno více Romů, ale s tou podmínkou, že s těmi hlídkami budou romští aktivisté, kteří jsou schopni s policií spolupracovat, jsou to bezúhonní lidé a také do budoucna by to měli být uchazeči o vstup do policejních řad."

Markéta Kaclová, Andrea Brtníková, Tomáš Piňos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme