V Ostravě začal sjezd ČSSD, dorazil i prezident Miloš Zeman

V ostravské hale Gong 37 se sešlo přes šest stovek sociálních demokratů. V prostorách bývalého plynojemu si zvolí nové vedení, které stranu povede příští dva roky. Delegáti se dočkali příjezdu svého bývalého předsedy, prezidenta Miloše Zemana. Někteří sociální demokraté se obávají, že jeho slova z projevu mohou zasáhnout do samotné volby předsedy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD: Předseda strany Bohuslav Sobotka (vpravo) a 1. místopředseda Michal Hašek (vlevo) | Foto: Filip Jandourek

Delegáti už za sebou mají oficiality jako schválení programu nebo navolení komisí. Vyslechli si už také zprávu předsedy Bohuslava Sobotky, který shrnul, jak si strana v posledních letech vedla. Sobotka ve svém projevu kritizoval především pravicovou vládu a také si pochvaloval, že má Česko pod dlouhé době prezidenta, který zastává levicové názory.

Sobotka prý věří, že sociální demokracie bude s Milošem Zemanem dobře spolupracovat. A Sobotka, který v Ostravě obhajuje funkci stranického předsedy, také zavzpomínal na to, jak tady kdysi už na sjezdu byl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sjezdu ČSSD sleduje reportérka Českého rozhlasu Martina Spěváčková

„Každý z nás má s Ostravou spojené nějaké vzpomínky, já si vzpomínám na to, že jsem tady byl na sjezdu sociální demokracie v roce 1991, byl jsem tady tehdy jako skrutátor, který pomáhal počítat hlasy ve sjezdovém sále. Nebyla to jednoduchá práce, takže musím říci, že nezávidím skrutátorům a přeji jim hodně štěstí a omlouvám se, že jim dneska s jejich prací v Ostravě nepomůžu,“ řekl.

Sobotka ale bude dnes čekat právě na práci skrutátorů, protože ti budou sčítat hlasy, kterého od delegátů dostane on sám. Delegáti jsou zatím dobře naladěni, už jsme zahlédli, že jihočeští delegáti se posilňují z kolující placatice.

Sociální demokraté se sešli v prostorách bývalého vítkovského plynojemu, jehož industriální atmosféra nadchla hosta sjezdu, amerického velvyslance Normana Eisena. Podle něj je to skvělý způsob, jak využívat industriální prostory.

Sjezd ČSSD: V Ostravské hale Gong 37 se sešlo přes šest stovek sociálních demokratů. | Foto: Filip Jandourek

Miloš Zeman na sjezd dorazil krátce před třináctou hodinou a přípravy na jeho příjezd už probíhaly od rána. Delegáti neustále řeší, co by Zeman mohl ve své projevu říct, zda nevyšle nějaké signály a neovlivní volbu. Řada z nich si ale nemyslí, že by se pokoušel mluvit ČSSD do volby vedení a že by vůbec zasahoval do stranických záležitostí.

To je i názor jednoho z kandidátů na místopředsedu strany Jaroslava Foldyny:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Hlavních zpráv byl poslanec a kandidát na místopředsedu ČSSD Jaroslav Foldyna. Očekávané dění na sjedu přiblížil komentátor ČRo Petr Nováček

„Já si myslím, že Miloš Zeman nás může motivovat k určitým postojům. Víc jak volbu jako takovou domnívám se, že vystupování Miloše Zemana a skutečnost, že Zeman je na Hradě, může motivovat sociální demokracii k větším a silnějším alternativním postojům k vládní politice a k svému programu,“ zmínil Foldyna.

Žádné vyřizování účtů ze strany nynějšího prezidenta neočekává na sjezdu ČSSD ani komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček:

„Já si dovedu představit, že Miloš Zeman, protože to je jeho přirozenost, použije nějakého bonmotu, ale zase si nemyslím, že bude tak konkrétní, tak adresný, aby to někoho ’vytočilo‘ do té míry, že vyskočí jak Bertík z krabičky a nastane tady vřava,“ domnívá se komentátor.

ČSSD si na sjezdu v Ostravě zvolí nové vedení, favoritem je Sobotka

Číst článek

Volba nového vedení ČSSD se uskuteční odpoledne, potvrzení Bohuslava Sobotky v čele strany by měla být víceméně formalitou, stejně tak jako Michala Haška na postu prvního místopředsedy. Boj se povede především o posty řadových místopředsedů. Nejistá je pozice zejména Jiřího Dienstbiera.

Delegáti mají taky schválit nový program. V dokumentu "Nový začátek" se nejsilnější opoziční strana zavazuje například, že zvýší minimální mzdu ze současných 8 na 12 tisíc korun měsíčně, zruší penzijní reformu z dílny současné vlády a poplatky u lékaře, s výjimkou toho za hospitalizace. Přitom chce ČSSD udržet rozpočtový schodek pod hranicí tří procent.

Veronika Sedláčková, mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme