Brazílie 4:1 Jižní Korea

V Ostravě začíná unijní konference o energetické bezpečnosti

Energetická bezpečnost, to je téma unijní konference, která začíná v Ostravě. Po nedávné krizi v dodávkách plynu z Ruska se právě energetika dostává do centra pozornosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektřina | Foto: Alena Palečková

Kromě českého premiéra Mirka Topolánka se konference zúčastní například také eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Jak upřesnil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, řeč bude o takzvaném třetím liberalizačním balíčku. Jde například o oddělení výroby a distribuce elektřiny nebo o systém mezinárodních přenosových sítí.

Polský místopředseda vlády a ministr hospodářství Waldemar Pavlak bude mluvit o rozvoji nových přeshraničních elektrických vedení uvnitř i mimo unii. Právě tuto středu vyčlenil Brusel 705 milionů eur, tedy téměř 19 a půl miliardy korun na propojení sítí s elektřinou a také na stavbu větrných elektráren na moři.

Evropská komise navíc poprvé rozdělovala peníze na budování zařízení na zachycování emisí oxidu uhličitého v elektrárnách. O jeden z těchto projektů usiloval i ČEZ, úspěšný ale nebyl. Tématem dnešní konference je i rozvoj jaderné energetiky v Evropské unii.

Igor Maňour, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme