V Ostravě začíná unijní konference o energetické bezpečnosti

Energetická bezpečnost, to je téma unijní konference, která začíná v Ostravě. Po nedávné krizi v dodávkách plynu z Ruska se právě energetika dostává do centra pozornosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektřina

elektřina | Foto: Alena Palečková

Kromě českého premiéra Mirka Topolánka se konference zúčastní například také eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Jak upřesnil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, řeč bude o takzvaném třetím liberalizačním balíčku. Jde například o oddělení výroby a distribuce elektřiny nebo o systém mezinárodních přenosových sítí.

Polský místopředseda vlády a ministr hospodářství Waldemar Pavlak bude mluvit o rozvoji nových přeshraničních elektrických vedení uvnitř i mimo unii. Právě tuto středu vyčlenil Brusel 705 milionů eur, tedy téměř 19 a půl miliardy korun na propojení sítí s elektřinou a také na stavbu větrných elektráren na moři.

Evropská komise navíc poprvé rozdělovala peníze na budování zařízení na zachycování emisí oxidu uhličitého v elektrárnách. O jeden z těchto projektů usiloval i ČEZ, úspěšný ale nebyl. Tématem dnešní konference je i rozvoj jaderné energetiky v Evropské unii.

Igor Maňour, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme