V Ostravě získala přátele a práci. Ale také astma

Příběh mladé učitelky, která se na sever Moravy přistěhovala ze Slovenska, je prostý. Špatné ovzduší ji nutí sledovat grafy meteorologů a prchat před smogem na hory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

Hromada léků, které denně užívá, je pro Terezu Turoňovou z Ostravy už nezbytnou součásti života. Má totiž astma.

„Astma jsem dostala tady asi po čtyřech letech,“ doplňuje Tereza Turoňová.

Sedmadvacetiletá učitelka se do Ostravy přistěhovala z malé slovenské vesnice Vrútky. S úsměvem vzpomíná, jaké to bylo, když hory a přírodu vyměnila za všudypřítomný průmysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Terezy Turoňové, která se v Ostravě stala astmatičkou, přibližuje reportérka Českého rozhlasu Andrea Čánová

„Ono se právě říká, že Ostraváci mají svůj gen, díky kterému tak nevnímají to ovzduší. My, kteří přicházíme, se dusíme a máme různé problémy. Myslím, že se s tím potýká více lidí, kteří se přistěhovali do Ostravy,“ říká Tereza Turoňová.

Na internetu tak sympatická mladá žena nehledá informace třeba o módě, jak by člověk čekal, ale o polétavých částicích prachu v ovzduší.

„Pravidelně sleduji Český hydrometeorologický ústav a tam ta různá čísla, která jsou v poslední době opravdu katastrofální,“ doplňuje Tereza.

Senát nejspíš zachová poplatky za znečišťování ovzduší

Číst článek

Dnes se její pozornost upíná k Senátu, který bude rozhodovat, jestli velké průmyslové podniky mají i nadále platit poplatky za vypouštění škodlivin do ovzduší.

Andrea Čánová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme