Při srážce vlaků v Pardubicích zemřeli čtyři lidé. Spoje devět hodin stály, nyní se jezdí po jedné koleji

Nehoda zablokovala páteřní trať na několik hodin | Zdroj: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje
  • Srážka vlaků v Pardubicích si vyžádala čtyři oběti, dvě z nich jsou ukrajinské občanky. Zraněných je přes 20 lidí.
  • Drážní inspekce zjistila, že vlak společnosti RegioJet minul ve středu v noci návěstidlo, které zakazovalo jízdu. Následně se čelně srazil s nákladním vlakem.
  • Z místa nehody už jsou odtažené vagony, které jsou v pořádku a intenzivně se pracuje na odstranění i poškozených částí soupravy.
  • Po osmé hodině ranní se podařilo obnovit provoz po jedné koleji, průjezd vlaků je ale omezený. Mohou jet maximálně rychlostí deset kilometrů v hodině.
  • Škoda podle mluvčího Drážní inspekce přesáhne 110 milionů korun.

Aktualizováno Pardubice (Aktualizováno: 11:58 6. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda se stala krátce před 23. hodinou u nově vybudované stanice Pardubice-centrum. Nočním expresem do Košic cestovalo podle hasičů přes 380 lidí. V důsledku srážky oba vlaky vykolejily. Po srážce nemocnice přijaly 27 lidí. V nemocnici v Pardubicích jich skončilo 18, v Chrudimi tři a v Hradci Králové šest. Některé pacienty už pardubická nemocnice propustila. Hospitalizovaných je tam aktuálně osm lidí.

Na místě mimořádné události šetří příčiny a okolnosti jejího vzniku osm inspektorů z Drážní inspekce. Záchranné práce skončily před třetí hodinou ráno. V souvislosti s nehodou zahájila policie úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Společnost RegioJet je připravena odškodnit cestující. Pro dotazy zřídila krizovou telefonní linku 539 000 955. „Cestující mají nárok na jakoukoliv náhradu škody, pokud jim vznikla. Samozřejmě se to týká především příbuzných zemřelých, také bolestné a ztráta mzdy těch, co jsou v nemocnici,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz majitel RegioJetu Radim Jančura.

Podle svědků náraz nastal krátce po příjezdu do Pardubic a jeden z vagonu osobní soupravy se dokonce i částečně převrátil. Na místo jako první dorazila policejní hlídka, která povolala posily z celého integrovaného záchranného systému. Celkem zasahovalo 36 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, policie a záchranná služba.

Kolem 1. hodiny ranní na místo dorazil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ministr dopravy dopravy Martin Kupka (ODS). Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (SOCDEM) nákladní vlak vezl nebezpečnou látku, nejspíše karbid vápenatý. Nejen proto je zásah na místě komplikovaný. 

Z místa nehody už jsou odtažené vagony, které jsou v pořádku a intenzivně se pracuje na odstranění i poškozených částí soupravy, řekl kolem osmé ranní Radiožurnálu mluvčí Správy železnic Martin Kavka. Po osmé hodině by podle něj také měla být zprovozněna alespoň jedna kolej ve směru na Brno. 

„Drtivá většina zraněných je lehce zraněných. Středně těžce zranění jsou tři lidé, zbývajících dvacet je lehce zraněných,“ informoval po příjezdu na místo Rakušan. „Od společnosti RegioJet je k dispozici seznam cestujících a v nádražní budově dochází k jejich identifikaci,“ doplnil. Zatím není možné říct, zda a kolik cestujících jsou cizinci. Je to ale pravděpodobné, protože vlak mířil z Prahy do Košic.

„Všichni myslíme na oběti a zraněné. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ napsal na sociální síť X premiér Petr Fiala (ODS). Nejhlubší soustrast pozůstalým pak vyjádřil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Krizová linka

Cestujícím z vlaku i zraněným pomáhá psycholog. Správa železnic na sociální síti X informovala, že byla zřízena informační linka pro veřejnost +420 950 570 805. Ministr Rakušan apeloval, aby nedocházelo k jejímu zneužívání.

‚Obrovský náraz‘

„Pohnuli jsme se z nádraží v Pardubicích a najednou byl cítit obrovský náraz, spadla jsem na slečnu. Byl to trošku chaos,“ popsala pro Radiožurnál jedna z cestujících.

mst, ava, nel, KUB Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme