V pardubické Explosii došlo k výbuchu. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění

Výbuch při havárii lisu v pardubické společnosti na výrobu výbušnin Explosia zranil tři lidi. Řekl to generální ředitel firmy Josef Tichý a mluvčí policie Eva Maturová. Škoda se předběžně odhaduje na 15 milionů korun.

Semtín (Aktualizováno: 15:45 21. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pardubické Explosii došlo k výbuchu. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění

V pardubické Explosii došlo k výbuchu. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění | Foto: Jakub STADLER/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Ve společnosti na výrobu výbušnin Explosia vybuchl podle generálního ředitele Josefa Tichého lis na tvarování prachového zrna. „Tři středně těžce zranění byli převezeni do nemocnice. Na místě pracují naši vyšetřovatelé, je tu Český báňský úřad," mluvčí policie Eva Maturová.

„Výbuch kolem 12. hodiny otřásl okrajovou částí Pardubic. Došlo k explozi v soukromé firmě, na místo ihned vyjely v nejvyšší naléhavosti čtyři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, včetně lékaře,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí pardubických záchranářů Aleš Malý.

Exploze 2011

Při výbuchu v Explosii 20. dubna 2011 zahynuli čtyři zaměstnanci firmy. Exploze v podniku na výrobu výbušnin a trhavin zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu, která se používá zejména na odstřel skalního masivu.

Výbuch při havárii lisu zranil tři lidi. Všichni utrpěli především popáleniny. Podle mluvčího krajské nemocnice Dušana Korela byl již jeden propuštěn do domácího ošetřování, další bude zřejmě hospitalizován s lehčím zraněním. Nejvážněji byl zraněn třetí, kromě popálenin má i zlomeniny a tržné rány.

Ohledání budovy

Škoda se předběžně odhaduje na 15 milionů korun. „Provozní nehoda už byla vyřešena a v současné době probíhá vyšetřování, jak ze strany policie, tak ze strany obvodního báňského úřadu,“ řekl Českému rozhlasu Pardubice mluvčí firmy Martin Vencl.

Zranění zaměstnanci byli podle něj proškoleni a znali zásady bezpečnosti práce. Stroj, který explodoval, nevykazoval žádné závady. 

Hasiči zajistili objekt výroby střelného prachu, který byl poškozen výbuchem. Celková škoda bude záležet na míře poškození strojního vybavení i budovy. „Ostatní výroba v podniku je zachována, žádná omezení nejsou. Budova je opáskovaná, ale její okolí je naprosto nedotčené," řekl Vencl.

Podle policejní mluvčí Evy Maturové byla budova, v níž nastal výbuch, poškozena jen mírně. Když bylo rozhodnuto, že je bezpečná, vstoupili vyšetřovatelé dovnitř a ohledávají místo exploze. Uvidíme, zda došlo k pochybení člověka nebo k závadě na stroji, který střelný prach zpracovával," řekla Maturová.

Podle ní může celé vyšetřování trvat měsíce i roky. Při nehodě do ovzduší unikly zplodiny po zahoření prachu v množství, které není pro okolí škodlivé. 

Drahomíra Bačkorová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme