V parlamentní knihovně je k nahlédnutí hospodaření politických stran

Lidé si můžou ode dneška zkontrolovat, jak strany zacházejí s penězi. Ve sněmovně jsou k dispozici výroční finanční zprávy politických uskupení za loňský rok. Z parlamentních stran skončili v zisku komunisté, LIDEM a Věci veřejné. Ztrátu zaznamenala ODS, TOP 09 a ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze - české bankovky

Peníze - české bankovky | Foto: Ladislav Bába

Loňské hospodaření ODS skončilo ztrátou ve výši 43 milionů korun. Podle místopředsedy strany Jiřího Pospíšila se ale občanským demokratům daří úspěšně splácet dluhy po bývalém vedení. Připomíná, že dluhy ODS se snížily z několika set milionů korun na dluh ve výši 43 milionů.

„Počítáme s tím, že ODS bude v blízké době úplně oddlužena. Je třeba si také uvědomit, že v minulém roce probíhaly volby a tedy ODS vynaložila nemalou část finančních prostředků právě na financování volební kampaně. Tedy financování ODS je v zásadě zdravé, postupně dochází ke snižování dluhu“ vysvětluje.

U TOP 09 najdou lidé ztrátu ve výši asi 19,2 milionu korun. Místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek ale zdůrazňuje, že jde o účetní ztrátu. Jinak je podle něj TOP 09 jedna z mála stran, která je v černých číslech, má peníze na účtech a nemá žádné dluhy.

„Je běžné, že v některém roce strana vykáže účetní ztrátu a v jiném roce má přebytky. Toto je účetní ztráta, se kterou jsme počítali. Celková finanční situace strany je zdravá, máme na účtech peníze a nemáme žádné dluhy. Myslím, že toto nemůže říct jen tak nějaká strana,“ vysvětluje.

Také sociální demokraté zaznamenali ztrátu, ve výši 16 milionů korun. Místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec přesto považuje výsledky za dobré.

„Měli jsme celkem 253,4 milionů korun příjmů a 269,4 milionů výdajů. Ztráta tedy byla 16 milionů, i když původně plánovaná ztráta byla 28,5 milionů. Takže se nám podařilo ztrátu velmi výrazně snížit,“ upřesňuje.

V plusu 42 tisíc korun skončili jako jedni z mála komunisté. Podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše ušetřila KSČM za náklady na volby.

„My jsme loňský rok měli rokem výrazných úspor, protože se snažíme zeštíhlit naše výdaje a soustředit se na příští volební rok. Samozřejmě volební kampaň jsme vedli tím způsobem, že jsme šli do beznákladových forem, osobní agitace a tak dále,“ popisuje.

Alžběta Havlová, Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme