V pátek začnou zápisy do prvních tříd. Za nezapsání dětí hrozí rodičům pokuta

Už tento pátek startují zápisy dětí do první tříd základních škol. Prvňáčků by letos mělo být asi sto čtyřicet šest tisíc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do první třídy základních škol

Zápis do první třídy základních škol | Foto: Filip Jandourek

„Odhadem bude asi 1500 pětiletých, 120000 šestiletých a 24500 dětí sedmiletých,“ upřesňuje mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Některé rodiny ve snaze dostat svého potomka na co nejlepší školu mění dětem trvalé bydliště, aby se vešly do spádové oblasti dané školy. Takzvaná spádová turistika se ale některým úředníkům nelíbí.

Třeba v Liberci se mluvilo i o nahlášení sociálnímu úřadu, který by se prý měl zajímat, jak je možné, že dítě je hlášené jinde než rodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pátek začnou zápisy do prvních tříd. Mluvil o tom náměstek sekce vzdělávání ministerstva školství Jaroslav Fidrmuc

„Tato takzvaná spádová turistika vyjadřuje skutečnost, že jsou školy, o které mají rodiče větší zájem. To, že máme vynikající školy, které rodiče vyhledávají, je jistě potěšitelné. Na druhou stranu bychom chtěli, aby všechny základní školy byly kvalitní, aby rodič nemusel přehlašovat trvalý pobyt, ale především obce se staraly o to, aby úroveň svých základních škol pozvedly,“ říká náměstek sekce vzdělávání ministerstva školství Jaroslav Fidrmuc a pokračuje:

„Školy se dnes mohou ve svém školním vzdělávacím programu profilovat. Jsou školy, které jsou profilovány sportovně, matematicky či jazykově. Jde o to, aby školy našly svoji profilaci a dokázaly oslovit rodiče zajímavou vzdělávací nabídkou.“

Problémem je i to, že někteří rodiče své děti nezapisují vůbec. Pak se ale vystavují pokutě.

„Povinnost zapsat dítě k základnímu vzdělávání vyplývá z listiny základních práv a svobod. Předpokládá to občanský zákoník, školský zákon, i zákon o sociálně právní ochraně dětí. Jestliže rodič poruší tuto povinnost, vztahuje se na něj zákon o přestupcích. Obec může za přestupek udělit pokutu do výše 3000 korun,“ uvádí Fidrmuc.

Tuto pokutu ovšem ukládají obce a ministerstvo školství podle Fidrmuce nemá informace o počtu rodičů, kterým je tato pokuta uložena.

Základní dovednosti, které by mělo mít dítě před vstupem do základní školy | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme