V pátrání po ukradeném umění pomůže internet

Krádeží uměleckých děl v Česku přibývá. Z galerií nebo kostelů jich zmizely desetitisíce a mnohé skončily za hranicemi. Usnadnit pátrání po obrazech, sochách a dalších uměleckých předmětech by měl nový internetový portál, který dnes policie představuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie České republiky (ilustr. foto)

Policie České republiky (ilustr. foto) | Foto: Radana Schaeferová

"Po roce 1989 byl nárůst krádeží uměleckých děl až dvacetinásobný. Nyní máme v evidenci přes devatenáct tisíc záznamů o odcizených a nalezených kulturních památkách. Z toho 18860 jsou odcizené předměty a 180 jsou nalezené předměty, které neumíme ztotožnit tak, abychom je mohli vrátit původním majitelům," říká náměstek policejního prezidenta Viktor Čech.

Nový portál by měl nahradit dosavadní systém z roku 1992, který nebyl veřejný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém policejním portálu s evidencí odcizených uměleckých děl mluvil na Radiožurnálu náměstek policejního prezidenta Viktor Čech.

"Největší změnou je právě to, že je nový portál na síti. To znamená, že je přístupný všem. Vkládat další položky může do evidence nejen policie, ale i ministerstvo kultury, církve a Generální ředitelství cel," pokračuje Viktor Čech.

Podle náměstka policejního prezidenta se v současné době zloději uměleckých děl profesionalizují a specializují:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Bouda z centrály informatiky a analytických procesů Policejního prezídia mluvil na Radiožurnálu o nové evidenci ukradených uměleckých předmětů.

"Od začátku 90. let jsme pozorujeme v krádežích určitý vývoj. Zatímco na počátku recidivisté té nejnižší úrovně pomalu ani nevěděli, co berou, dnes se jedná o specialisty, zaměřující se na skutečně hodnotné kousky."

"V některých objektech již bohužel není co ukrást. To je například případ Západních Čech, kde jsou mnohé kostely zcela vyrabované a chybí zde i okenní rámy. Když již není co ukrást vevnitř, zaměřují se zloději na krádeže soch ve volném prostranství nebo na rabování hřbitovů," podotýká Zdeněk Bouda z centrály informatiky a analytických procesů Policejního prezídia.

Mizí za hranicemi

Dohledání ukradených předmětů dnes komplikuje fakt, že jich větší část mizí za hranicemi. Jejich vývoz je po vstupu České republiky do Schengenského prostoru pro zloděje snazší.

"Policie při odhalování této trestné činnosti spolupracuje s Interpolem, Europolem a Siréne. Spolupráce je osvědčená. Vyměňujeme si o odcizených památkách informace," dodává náměstek policejního prezidenta Viktor Čech.

Radek Pavlovič, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme