V Plzni budou řešit skandál kolem eurodotací

Kvůli údajnému nezákonnému rozdělování dotací z regionálního programu Jihozápad svolala plzeňská hejtmanka Milada Emmerová mimořádné jednání části kontrolního výboru. Jako šéfka regionální rady chce zjistit, jak postupovat v situaci, kdy policie obvinila dva pracovníky úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Plzeň | Foto: Tomáš Adamec

Ředitel úřadu Jiří Trnka a jeho podřízený jsou obviněni ze závažného hospodářského trestného činu a hrozí jim až 12 let vězení.

Emmerová se už při posledním jednání regionální rady chtěla v souvislosti se skandálem kolem eurodotací v Jihočeském a Plzeňském kraji vzdát postu šéfky rady. Policie se zajímá o již vybrané projekty za pět a půl miliardy korun, které by hejtmanka teprve měla podepsat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kauze eurodotací je jedním z klíčových hráčů i firma G-project. Případ sledují Lucie Husárová a Petr Sehnoutka

Plzeňská hejtmanka navrhla, aby místo ní odpovídal za evropské dotace v regionu její jihočeský kolega Jiří Zimola. Ten tvrdí, že se případné odpovědnosti nebojí, Emmerové však řekl, aby si vzala čas na rozmyšlenou.

Faktem je, že kromě vybraných projektů už nebude v tomto regionálním programu vypsána žádná velká výzva a půjde o podstatně menší částky než dosud.

Vyšetřování se týká stovky dalších europrojektů

Kvůli policejnímu vyšetřování hejtmanka odmítla podepsat smlouvy za necelé čtyři miliardy korun. Úspěšní žadatelé tak peníze zatím nedostanou. Nejedná se ale jen o těchto 177 projektů, u kterých policie prověřuje způsob výběru.

Podle informací Radiožurnálu jde také o dalších sto projektů za jeden a půl miliardy korun, které už prošly výběrem, ale rada je zatím kvůli policejnímu vyšetřování neodsouhlasila.

Na čtyřicet milionů korun marně čeká napříkad město Volary, které chce stavět relaxační centrum anebo Kladruby, které mají dostat 18 milionů na přestavbu kina na společenský dům.

Lucie Husárová 1, Zuzana Walterová, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme