V Plzni vrcholí oslavy osvobození

V Plzni vrcholí oslavy 62. výročí osvobození města americkou armádou. Dnes byla na programu hlavní vzpomínková akce u památníku Díky Ameriko a také přehlídková jízda kolony historických vojenských vozidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona historických jeepů | Zdroj: ČTK

Třídenní Slavnosti svobody jsou tradičně ve znamení pietních aktů u pomníků obětem války, koncertů, výstav. Přijeli i američtí veteráni, kteří se v roce 1945 na osvobození západních Čech podíleli, a americký velvyslanec Richard Graber.

Spanilé jízdy se zúčastnilo více než 80 amerických historických vozidel. Podívat se na ně přišli lidé všech věkových kategorií, nechyběli mezi nimi i pamětníci. Zajímavou atrakcí byl také jako každoročně vojenský kemp před Peklem v centru města.

Další ceremonie se odehrála odpoledne také v pražské kobyliské střelnici. Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 tam nacisté popravili kolem 540 lidí. Obětí německých popravčích čet byl například spisovatel Vladislav Vančura, novinář Evžen Rosický či předseda protektorátní vlády Alois Eliáš.

Martina Klímová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme