V Plzni zbourali první domy zničené povodněmi

K velké nelibosti památkářů proběhla před desátou hodinou v Plzni demolice dvojdomu U zvonu. Ještě před povodněmi bylo v objektu 27 bytů. Statiku domu silně poškodila velká voda. Až do pondělka bude tato část města zcela uzavřena jak pro dopravu, tak pro pěší, protože dopravní podnik tu chce znovuzprovoznit tramvaje. Zato postižená plzeňská čtvrť Roudná se dnes opět otevře veřejnosti. Život se sem vrátí po více než 14 dnech. Ještě stále tu však bude hlídkovat zvýšený počet policistů a strážníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň

K velké nelibosti památkářů proběhla před desátou v Plzni demolice dvojdomu U zvonu. Ještě před povodněmi bylo v objektu 27 bytů. Statiku domu silně poškodila velká voda. Ráno už bylo v objektech uloženo 1200 náloží. Demolice domu probíhala postupně. Výbuchy se ozývaly asi v desetiminutových intervalech. Pět minut před půl desátou se ozval výbuch nejsilnější a téměř vzápětí se okolím domu začal šířit oblak prachu. Na místě demolice nyní zasahují hasiči, kteří ruiny kropí vodními děly. Pak místo ohledá střelmistr a okamžitě se začne pracovat na odklízení sutin.

Podle náměstka plzeňského primátora Pavla Rédla byla bezpečnost obyvatel v okolí pečlivě zajištěna: "Policie provede nenásilnou evakuaci lidí. Bude zablokováno parkoviště, budou vyklizeny ulice. Okna a výlohy budou zabezpečeny proti poškození."

Až do pondělka bude tato část města zcela uzavřena jak pro dopravu, tak pro pěší, protože dopravní podnik tu chce znovuzprovoznit tramvaje. Odstřel domů bude stát město 5 miliónů korun, náměstek Rédl ale předpokládá, že ho nakonec zaplatí stát.

Postižená plzeňská čtvrť Roudná se dnes opět otevře veřejnosti. Život se sem vrátí po více než 14 dnech. Ještě stále tu však bude hlídkovat zvýšený počet policistů a strážníků. Platit bude zpřísněný dopravní režim. Nákladní automobily zatím nebudou smět do čtvrti zajíždět.

Třicet milionů, které na odstraňování povodňových škod, slíbila vláda Plzeňskému kraji stále nedorazilo na účet hejtmanství. To je tak odkázáno pouze na dárce, většinou z řad finančních ústavů, které na konto kraje přispěly několika milióny. K zásadnímu daru se ale podle hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna odhodlává regionální distributor elektřiny. "Záleží od toho, co schválí valná hromada společnosti, ale je předpoklad, že by to pro kraj náš, pro kraj karlovarský a pro město Plzeň dohromady mohlo být kolem 60 miliónů korun."

Markéta Kaclová, Martin Sobotka, Martin Rachmann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme