V polovině května bude vládní koalice bilancovat

Především zásadní a urychlenou reformu veřejných financí budou lidovci i unionisté požadovat při kontrole plnění programu koaliční vlády. Inventura práce kabinetu by podle premiéra Vladimír Špidla měla být hotová 18. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Lidovci už mají jasno. Reforma toho, za co všechno vláda utrácí, to rozhodně neznamená jen šetřit. Jen s tím se prý nespokojí. "To prosímvás je jen velmi zkrácený a velmi úzký pohled na věc, že půjde jen o škrtání, to samozřejmě ne, protože to by nebyla reforma," říká šéf lidovců Cyril Svoboda.

Podobně si to o tomto víkendu už sepsali i unionisté, potvrzuje Karel Kühnl. "Vláda má ve svém programovém prohlášení a je to napsáno i v koaliční smlouvě, závazek, že do konce roku 2002 předloží a schválí koncepci veřejných financí, a to se dosud nestalo."

Na přesné podobě reformy veřejných financí se přitom ani samotná ČSSD shodnout nedokázala. "Už jsme na tom začali pracovat, vládní kolegové už jsou informováni," víc Vladimír Špidla zatím říci nechce.

S požadavkem na podrobnou kontrolu toho, jak vláda plní hlavně plány Lidového domu, přitom přišla už před časem na sjezdu své strany řada nespokojených sociálních demokratů. "Mne nezajímá, jestli tato koalice bude nebo nebude existovat, mne zajímá jestli bude nebo nebude naplňovat volební program ČSSD," říká před klíčovou květnovou schůzkou vládní kaolcie jeden z vlivných sociálních demokratů Jaroslav Foldyna.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme