V polském kečupu chyběla polovina rajčat. Kaufland ho musel stáhnout z prodeje

V kečupu vyrobeném v Polsku byla jen polovina rajčat, než která v něm podle informace na obalu měla být. Výrobek Benita Ketchup mild prodával Kaufland. Informovala o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Řetězec už kečup stáhl z prodeje a zákazníkům se omluvil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V polském kečupu chyběla polovina rajčat. Prodával ho Kaufland, zjistili inspektoři

V polském kečupu chyběla polovina rajčat. Prodával ho Kaufland, zjistili inspektoři | Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Obal kečupu uváděl, že na 100 gramů výrobku výrobce použil 140 gramů rajčat. Ve skutečnosti jich použil jen 70 gramů. Šlo o výrobek Benita Ketchup mild s minimální trvanlivostí do 10. května 2018.

Kaufland prodával kečup s nižším obsahem rajčat. Musí ho stáhnout a hrozí mu pokuta

Číst článek

„Spotřebitelé tak byli klamáni o obsahu složky, která se použila k výrobě potraviny, jde tak o falšování potravin," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila společnosti Kaufland Česká republika, aby z tržní sítě falšovanou potravinu stáhla,“ doplnil s tím, že inspekce s Kauflandem zahájí správní řízení o uložení pokuty.

„Nařízení Státní zemědělské a potravinářské inspekce vždy respektujeme. Kečup jsme stáhli z prodeje již 25. července. Zákazníkům se za vzniklé nepříjemnosti omlouváme,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

„Kečup s datem minimální trvanlivosti do 10. 5. 2018 mohou zákazníci v kterékoli prodejně Kaufland vrátit. Samozřejmě obdrží částku v plné výši zpět,“ dodala Maierl.

Problémy s kečupy v Kauflandu i Lidlu

S kvalitou kečupu měl Kaufland problém už koncem července. Prodával totiž kečup s nižším obsahem rajčat, než bylo deklarováno na obalu. Dokonce šlo o jeho privátní značku K-Classic, zemí původu výrobku bylo rovněž Polsko.

Sto gramů kečupu tehdy podle údajů na obalu bylo vyrobeno z 205 gramů syrových rajčat. Inspektoři ale laboratorní zkouškou zjistili, že to bylo pouze 152 gramů syrových rajčat.  

Kaufland ale není jediný, kdo měl s kvalitou kečupu problém. Kečup prodávaný v Lidlu měl před časem také o polovinu méně rajčat, než nařizuje vyhláška. Šlo o výrobek nazvaný Kania Curry Ketchup Mild. Výrobcem byl Lidl, zemí původu Německo.

Lidl se ale tehdy bránil, že pochybení nastalo při výrobě etikety, na které byl špatný název. „Bohužel došlo k pochybení při výrobě etikety, na které byl použit nesprávný název. Nejedná se tedy o kvalitativní pochybení. Správné označení výrobku mělo být Rajčatová omáčka s kari,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme