V pondělí nepojedou v Praze tramvaje

Pražskou hromadnou dopravu ochromí pondělní stávka řidičů tramvají. Stávka bude celodenní od 4 hodin ráno do půlnoci. Dopravní podnik proto posílí linky metra, a autobusů, zřídí náhradní autobusovou dopravu na hlavních tratích tramvají. Tramvajáci se domáhají zvýšení platů tak, aby měli stejně peněz jako kolegové z autobusů. Odboráři termín tajili, protože nechtěli, aby se na ni Dopravní podnik připravil. Sklidili za to velkou kritiku od vedení podniku, primátora i cestujících. Dopravní podnik je chce dát k soudu. Federace řidičů tramvají požaduje také odvolání generálního ředitele pražského dopravního podniku Milana Houfka. Večerní pokus magistrátu o záchranu situace ztroskotal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záď tramvaje | Foto: Jan Rosenauer

Řidiči tramvají požadují stejné platy jako jejich kolegové z autobusů. Stávka by měla podle předsedy Federace řidičů tramvají Antonína Duba začít od prvního ranního výjezdu, tedy od 4 hodin, a trvat by měla celý den až do 1. hodiny. Účast ve stávce zatím přislíbily 4 vozovny z celkem 7. Tramvaje tedy určtiě nevyjedou z vozovny Žižkov, Hloubětín, Střešovice a Motol. Znamená, že v Praze budou zítra chybět nejméně dvě stovky tramvají.

Podle primátora Pavla Béma je na pondělí připravena pro Pražany náhradní doprava tak, aby důsledky bojkotu tramvajáků nepocítili. "Dopravní podnik je celý v pohotovosti a v případě stávky tramvajáků bude k dispozici minimálně 150-200 náhradních autobusů. Samozřejmě bude posílen i provoz metra a hledáme i další cesty, jako třeba posílit pražskou dopravu i pomocí vlakových souprav."

Vedení Dopravního podniku považuje jednání federace za neférové. Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí podniku Michaela Kuchařová, Dopravní podnik chce na Federaci řidičů tramvají podat žalobu. "Vedení Dopravního podniku považuje postup Federace řidičů tramvají za velmi podpásový, protože především si vzali za rukojmí cestující, protože těch se to samozřejmě dotkne nejvíc. Jinak my jsme vedli celkem korektní jednání se všemi ostatními odborovými organizacemi. Předpokládám, že jedině Federace řidičů tramvají se v této chvíli zachovala tak, jak se zachovala. Považujeme to za nepřípustnou nátlakovou akci, ke které nevidíme žádný důvod."

Federace podle jejího šéfa Antonína Duba požaduje okamžité odvolání generálního ředitele dopravního podniku Milana Houfka. "Za to, že už to opravdu přehání ve vztahu k řidičům tramvají. My se domníváme, že jsme záměrně podhodnocováni, aby tady byla udržována jakási nesourodost mezi řidiči. Záměrně jsme diskriminováni a pokud na to upozorňujeme, tak je na nás štvána veřejnost a tisk."

Večer se na pražském magistrátu sešli zástupci města a Dopravních podniků s řidiči tramvají. Jednání však ztroskotalo, protože podle primátora Béma nepřišel šéf Federace řidičů tramvají Antonín Dub na schůzku s ochotou jednat. Dopravní podnik proto posílí linky metra, a autobusů, zřídí náhradní autobusovou dopravu na hlavních tratích tramvají. Veškerá doprava v hlavním městě bude zítra zdarma.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme