V postižených oblastech je třeba hlavně dezinfekce

Přesto, že zátopová voda opadá, lidem v postižených místech nastávají další starosti, čerpání vody a úklid. Jsou potřeba úklidové a desinfekční prostředky, čerpadla a podobně. Pokud můžete některé z těchto věcí nabídnout, kontaktujete Český rozhlas 1 Radiožurnál. Můžete psát nám psát maily na adresu: radiozurnal@rozhlas.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

humanitární pomoc

humanitární pomoc | Foto: Jan Rosenauer

Zlínské sdružení ADRA poslalo do povodněmi postižené Prahy první část sbírky humanitárního materiálu. Třítunovou zásilku odvezl zdarma dopravce z Kvasic na Kroměřížsku. Obyvatelé Zlínska poslali postiženým spoluobčanům hygienické potřeby, deky, dezinfekci, pleny a ručníky v hodnotě 40 tisíc korun. 20 tisíc plastových pytlů poskytla napajedelská Fatra. Soukromý obchodník bengálského původu poslal deset balíků instatní kávy za 30 tisíc korun. Zvláště jeho pomoc je podle pracovníků Adry více než symbolická, protože Bengálsko je nyní ze 70 procent zaplaveno povodněmi. Do zásilky přispěl i dětský domov Burešov a prodejce stavebního vybavení z Tlumačova. Už nyní je sklad zlínské Adry plný a připravený na expedici další humanitární pomoci.

Lidem postiženým povodněmi v Plzni a okolí i v jižních Čechách pomáhá mimo jiné diecézní charita v Hradci Králové. Právě do Plzně a Týna nad Vltavou vypravila kompletní zásilku kondenzačních vysoušečů zdiva, čistící techniky, plynových kamen a další humanitární pomoci. . Petra Krpatová z královéhradecké Charity nám řekla, co nejčastěji lidé přinášeli. "Dezinfekční prostředky, čistící prostředky, nářadí a hygienu. Lidé říkali, že rádi přispějí, že vesměs to cítí jako povinnost pomoci druhému. Někteří lidé byli nespokojení, že neberem ošacení a podobné věci, ale to jsme jim vysvětlili, že to není teďka akutní."

Státní podnik Lesy České republiky pomůže materiálně i finančně lidem, kteří utrpěli škodu při povodních. Lidem, kteří přišli o příbytek nebo ho budou muset rekonstruovat, poskytne určité množství stavebního dřeva. Českému rozhlasu to potvrdil generální ředitel českých lesů Jiří Oliva. "Ta cena by měla být symbolická jedna koruna za kubík a sice v množství, které bude záležet na druhu stavby. Pokud to bude stavba celodřevěná, tak to bude sto kubíků, pokud to bude kombinovaná, kde je potřeba dříví na vazbu a na nějakou stavební truhlářskou práci, tak tam to bude 15 kubíků. Na základě demoličních výměrů se mohou takto postižení spoluobčané přihlásit na našich organizačních jednotkách, kde jim bude sdělen další postup."

Ústřední krizový štáb České republiky rozhodl o rozšíření zahraniční humanitární pomoci. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse budou nově zapotřebí i tlakové vysoušeče páry, agregáty do 15 kilowat a prostředky proti hmyzu. "Úpravny vody pro individuální potřebu. Začneme poptávat v zahraničí vakcíny proti hepatitidě typu A , protože lze předpokládat, že ústřední krizový štáb po doporučení hlavního hygienika bude navrhovat, aby proběhlo určité očkování právě proti hepatitidě typu A."

K zemím a organizacím, které přispějí na pomoc obětem záplav, se připojily také Irsko a Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Irská pomoc má podle agentury AFP činit 200 tisíc eur a zprostředkuje ji Červený kříž. Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce dnes v Ženevě vyzvala k dárcovství více než 1,7 miliónu švýcarských franků - v přepočtu 35,5 miliónu korun na pomoc obětem povodní nejen v České republice, ale také na Slovensku a v Rumunsku.

Evropská unie poskytne Česku na likvidaci následků ničivých záplav 58 miliónů eur - v přepočtu téměř 1,8 miliardy korun. Brusel zkombinuje peníze z fondu na obnovu dopravní infrastruktury a životního prostředí ISPA a fondu předvstupní pomoci Phare. Pomoc přiblížila Radiožurnálu Katarína von Schnurbein z pražského zastoupení Evropské komise. "Až 48 miliónů euro dosud nepoužitých z Fondu ISPA by mělo být okamžitě přesunuto na projekty obnovení dopravní infrastruktury a životního prostředí. Projekty by se měly týkat opravy a vyčištění systémů, dodávek pitné vody, veřejných kanalizací a čističek odpadních vod. Poskytnuté fondy by mohly být rovněž použity na urychlenou opravu důležitých dopravních cest jako jsou mosty nebo železniční tratě. Evropská komise dále zvyšuje letošní rozpočet Phare pro Českou republiku o 9, 75 miliónů euro."

Markéta Kaclová, Miroslav Ponomarev, František Lutonský, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme