V Praze 11 se musí opakovat senátní volby

Poprvé v historii České republiky se budou v jednom obvodě opakovat senátní volby. A to v Praze 11. Nejvyšší správní soud uznal, že tam byl porušen zákon. Vyhověl stížnosti neúspěšného lidoveckého kandidáta Antonína Zápotockého, kterému těsně unikl postup do druhého kola voleb. ODS, jejíž kandidát Jan Nádvorník v druhém kole v tomto obvodě vyhrál, se nyní radí s právníky a zvažuje možnost obrátit se na Ústavní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Zápotocký | Foto: René Fluger

Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy volební kampaň v Praze 11 nebyla vedena čestně a poctivě. V druhém kole vyhrál kandidát ODS Jan Nádvorník, který získal 55,04 % hlasů. Porazil Petra Jiravu z SNK. Ten od voličů obdržel 44,95 % hlasů.

Lidovecký kandidát do Senátu v Praze 11 a starosta Křeslic Antonín Zápotocký těsně nepostoupil do druhého kola. To mu uniklo o 325 hlasů. Zápotocký to přičítal údajným lžím a pomluvám, které o něm vyšly formou rozhovoru ve zvláštním čísle radničního zpravodaje sousedních Petrovic.

Jak řekl předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, zákon byl porušen, protože volební kampaň neprobíhala čestně a poctivě. "V takové té horké fázi volební kampaně byly vydány některé tiskoviny, ve kterých byly články o kandidátovi, a ty články byly jednostranně, tendenčně zaměřené a byly určitě způsobilé ovlivnit rozhodnutí potencionálních voličů."

Petra Jiravu rozhodnutí soudu poněkud zaskočilo: "Jsem trochu překvapen, neočekával jsem, že soud rozhodne tímto způsobem. Pokud budou volby opakované, tak očekávám, že se jich zúčastním."

ODS se nyní podle senátora Přemysla Sobotky radí s právníky: "Teď hledáme právní cestu a vypadá to, že ta právní cesta skončí u Ústavního soudu." To, že ODS zatím přišla o jednoho senátora, podle Sobotky nezpozdí volby vedení Senátu, ve kterých sám Sobotka kandiduje na předsedu.

Termín opakování senátních voleb v Praze 11 by měl podle Ústavy vyhlásit prezident republiky, a to tak, aby se konaly nejpozději 90 dnů od rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Nejvyšší správní soud je kompetentní rozhodovat nejen ve věcech volebních, ale i věcech rozpuštění politických stran a politických hnutí, pozastavení nebo znovuobnovení jejich činnosti. Do pravomoci Nejvyššího správního soudu patří také rozhodování některých kompetenčních sporů mezi orgány veřejné správy.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme