V Praze budou protestovat až tisíce seniorů

Ulice Prahy zažily už mnoho různých protestů a demonstrací. Ještě nikdy ale nedemonstrovali důchodci. Na dnešní 13. hodinu svolala na Palachovo náměstí Rada seniorů protestní shromáždění pod heslem „Za přežití seniorů".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolfinum | Foto: Tomáš Adamec

Předseda Rady Zdeněk Pernes říká, že vzhledem k plánované nižší valorizaci penzí a růstu nákladů toto heslo není nijak nadsazené.

Z Palachova náměstí se senioři vydají k sídlu vlády ve Strakově akademii, kde chtějí premiérovi předat své požadavky.

„Že tu skromnou valorizaci penzí, kterou Česká republika má, nebude měnit. To by nám stačilo,“ přiblížil hlavní požadavek předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

„Dále požadujeme pro seniory bydlící v nájemných bytech ve velkých městech, aby vláda konečně přijala zákon o sociálním bydlení,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byli sociolog Martin Potůček, který bude kandidovat na senátora za ČSSD, a šéfredaktor časopisu Euro Pavel Páral

Z Ústeckého kraje odjely kolem desáté hodiny na pražskou demonstraci tři autobusy seniorů. Autobusy vyjížděly z Ústí nad Labem a Mostu.

Senioři z Ústeckého kraje chtějí podpořit protestní shromáždění také vlastní akcí na náměstí v Lounech.

ČSSD protest důchodců proti snížení růstu penzí podporuje. Senátoři z ČSSD proto v horní komoře parlamentu nepodpoří zákony, které nižší valorizaci penzí zavádějí.

„Nesmíme zapomenout na širší souvislosti: růst DPH, růst cen základních životních potřeb – to znamená bydlení, energie - zvyšování cen potravin, stále vyšší spoluúčast ve zdravotní péči ostatně i sociální. To všechno na naše důchodce, kteří mají v průměru jenom dvoutřetinový důchod ve srovnání s průměrem Evropské unie, dopadá tíživěji,“ dodává sociolog Martin Potůček, který bude kandidovat na senátora za ČSSD.

Šéfredaktor časopisu Euro Pavel Páral však oponuje: „Je třeba si uvědomit, že ekonomická situace, jaká je v zemi, dopadá na všechny kategorie obyvatel. Příjmy se propadají kdekomu, spousta lidí přichází o veškerý příjem, když přijde o práci. Jestliže má společnost problémy, tak ty problémy mají všichni - rodiny s dětmi, samoživitelky, důchodci, lidé s nižšími příjmy i lidé bez vzdělání.“

Podle Martina Potůčka je třeba najít finance zejména ve zvýšení daní, zavedení progresivní daně a důsledné kontrole daňových podvodů.

Dagmar Cestrová, Lucie Maňourová, Veronika Neprašová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme