V Praze by se mohlo diskutovat i o sankcích vůči Íránu

Na pražském summitu, kde se zítra setkají americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv, by se kromě podpisu nové rusko-americké smlouvy START mohly projednat i případné sankce vůči Íránu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení rakety

Odpálení rakety | Foto: US Department of Defense

Bílý dům včera zveřejnil strategický dokument o jaderných zbraních. Podle něj nebudou Spojené státy vyvíjet nové jaderné zbraně a omezí také jejich případné použití. Nechávají si nicméně možnost nasadit je proti zemím jako je Írán a Severní Korea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo ve Washingtonu Vít Pohanka ve Světě o osmé.

Spojené státy se snaží dlouhodobě Írán dotlačit pomocí diplomatických a ekonomických prostředků ke změně postoje ohledně obohacování jaderného paliva a vývoje jaderného programu.

„V Praze se podle diplomatických zdrojů nebude podepisovat pouze nová smlouva START, ale americká delegace má s ruskou jednat právě také o Íránu,“ podotkl zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka s tím, že se pravděpodobně bude také hovořit o sankcích vůči této blízkovýchodní zemi.

Bílý dům zveřejnil strategický dokument o jaderných zbraních těsně před cestou Baracka Obamy do Prahy, kde podepíše smlouvu o dalším omezení jaderných zbraní s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

USA nepoužije atomové zbraně. Až na výjimky

„Ve Spojených státech se strategie, kterou zveřejnil Bílý dům dává vždy do souvislosti s pražským summitem. Podpis nové smlouvy START v Praze bude konkrétním projevem širší obecné strategie, kterou prezident Obama zveřejnil,“ řekl zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka.

Obamova administrativa se zříká použití jaderných zbraní proti zemím, které jimi samy nedisponují, i kdyby zaútočily na Ameriku chemickou nebo biologickou výzbrojí. Vláda USA si ale nechává možnost použít atomovou zbraň proti těm státům, které nerespektují mezinárodní smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

V současnosti do této kategorie spadají především dvě země – Írán a Severní Korea. Také do ní patří různé skupiny, jako například Al-Kaidá.

Nová strategie také počítá se snížením jaderného arzenálu Spojených států s tím, že nebude vyvíjet nové zbraně. Jedním dechem ale americká vláda volá potom, aby se k tomu připojila Čína nebo Rusko.

Vít Pohanka, Karolína Koubová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme