V Praze by volby přesvědčivě vyhrála pravice

Volby do sněmovny by v hlavním městě vyhráli občanští demokraté. Hlas by získali od 24,5 procenta voličů. Druhá příčka by v Praze patřila TOP 09 s 21,5 procenty. Třetí by se 17 procent hlasů byla ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model s intervaly spolehlivosti | Foto: SC&C

To jsou výsledky bleskového průzkumu SC&C a STEM pro Český rozhlas.

Přes pět procent by se v Praze dostalo pět stran. Následovaly by Věci veřejné, kterým by dalo důvěru 13,5 procenta voličů, komunisty by si zvolilo šest procent Pražanů. Zelení, kteří mají čtyři a půl procenta by se přes tuto hranici se započítám statistické chyby mohli dostat, ostatní strany podle volebního modelu ne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová o pravicovém zaměření Prahy


„Pravicovost se tady do značné míry potvrzuje. To, že ČSSD zde získává 17 procent a KSČM 6 procent, to jenom potvrzují,“ dodává vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Zítřejší debaty se proto budou účastnit: David Vodrážka (ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Martin Pecina (ČSSD), John Radek (VV), Jiří Dolejš (KSČM) Svou účast ve volbách zcela či spíše potvrdilo 79 % respondentů. Přes 90 % občanů Hlavního města Prahy je přesvědčeno o volbě konkrétní strany. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je tradičně pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. Svého maxima však dosáhl výrok „chci podpořit stranu, které jsem členem, nebo se kterou sympatizuji“. V důvodech k neúčasti vede neschopnost si vybrat a skepse ke změně.

Metodologie výzkumu


Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Prahy. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 14.5.- 15.5. 2010
Počet respondentů:
1276 (SC&C – 616; STEM – 660)
Metoda výzkumu:
standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina:
občané hlavního města, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku,vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat:
dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v hlavním městě v roce 2006

V roce 2006 v Praze drtivě vyhrála ODS (48,32%, 14 mandátů), druhá byla ČSSD (23,29%, 6 mandátů). Třetí místo obsadila Strana zelených (9,19%, 2 mandáty). Čtvrté pozice patřila KSČM (7,90%, 2 mandáty), za ní se umístila KDU-ČSL (4,84%, 1 mandát). Hranici jednoho procenta už překročili jsem SNK Evropští demokraté (3,56%, bez zisku mandátu).

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme