V Praze byly objeveny další dopisové bomby

Policie dnes v hlavním městě zachytila další tři zásilky s výbušninou. Celkový počet dopisových bomb, určených osobám kolem zkrachovalé stavební společnosti H-Systém, se tak od včerejška zvýšil na sedm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové tentokrát nedošlo k žádnému zranění. Zásilky byly deaktivovány pyrotechnikem a předány k expertize, která má určit, jakou výbušninu obsahovaly. Jak Ivana Zelenáková řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, podle všeho tyto zásilky pocházejí ze stejné dílny, jako ty, které policie zajistila v Praze během včerejšího dne. Dopisy byly adresovány osobám, které se angažovaly ve stavební společnosti H-Systém. O motivech ovšem policie zatím nechce spekulovat.

Policisté nevylučují, že nástražné výbušné systémy v listovních zásilkách by se mohly dostat i k dalším osobám. Vytipovali tedy okruh lidí, kteří by mohli být ohroženi, a před nebezpečím je varovali.

Včera byly v Praze zachyceny celkem čtyři zásilky s náloží, které byly určeny představitelům zkrachovalé společnosti H-Systém. Ta počátkem devadesátých let přislíbila tisícovce lidí postavení domů v okolí Prahy a vybrala od nich zálohy.V roce 1997 ale zkrachovala a na její majetek byl prohlášen konkurs.

Obálku s náloží dostal Ladislav Tůma a Jaroslav Eliáš - donedávna čelní představitelé H-Systému, kteří jsou obviněni z mnohamilionových podvodů. Zásilku obdržela také další bývalá členka vedení společnosti Zuzana Klognerová a čtvrtou osobou je další představitel H-Systému z Prahy - východ. Nálož určená pro Jaroslava Eliáše explodovala a zranila jeho syna.

K objasnění případu byl ustaven zvláštní vyšetřovací tým, v němž vedle vyšetřovatele a kriminalistů nechybějí ani odborníci na trhaviny.

Při vyšetřování policie spolupracuje i se zaměstnanci České pošty. Předala jim informace o tom, jak vypadaly dopisnice s náloží. Výbušniny byly uloženy v běžných obálkách formátu A4, které nebyly ničím nápadné. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí Ladislav Vančura, pošta nyní prověřuje všechny zásilky, které přicházejí na vytipované adresy.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme