V Praze byly objeveny další dopisové bomby

Policie dnes v hlavním městě zachytila další tři zásilky s výbušninou. Celkový počet dopisových bomb, určených osobám kolem zkrachovalé stavební společnosti H-Systém, se tak od včerejška zvýšil na sedm.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové tentokrát nedošlo k žádnému zranění. Zásilky byly deaktivovány pyrotechnikem a předány k expertize, která má určit, jakou výbušninu obsahovaly. Jak Ivana Zelenáková řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, podle všeho tyto zásilky pocházejí ze stejné dílny, jako ty, které policie zajistila v Praze během včerejšího dne. Dopisy byly adresovány osobám, které se angažovaly ve stavební společnosti H-Systém. O motivech ovšem policie zatím nechce spekulovat.

Policisté nevylučují, že nástražné výbušné systémy v listovních zásilkách by se mohly dostat i k dalším osobám. Vytipovali tedy okruh lidí, kteří by mohli být ohroženi, a před nebezpečím je varovali.

Včera byly v Praze zachyceny celkem čtyři zásilky s náloží, které byly určeny představitelům zkrachovalé společnosti H-Systém. Ta počátkem devadesátých let přislíbila tisícovce lidí postavení domů v okolí Prahy a vybrala od nich zálohy.V roce 1997 ale zkrachovala a na její majetek byl prohlášen konkurs.

Obálku s náloží dostal Ladislav Tůma a Jaroslav Eliáš - donedávna čelní představitelé H-Systému, kteří jsou obviněni z mnohamilionových podvodů. Zásilku obdržela také další bývalá členka vedení společnosti Zuzana Klognerová a čtvrtou osobou je další představitel H-Systému z Prahy - východ. Nálož určená pro Jaroslava Eliáše explodovala a zranila jeho syna.

K objasnění případu byl ustaven zvláštní vyšetřovací tým, v němž vedle vyšetřovatele a kriminalistů nechybějí ani odborníci na trhaviny.

Při vyšetřování policie spolupracuje i se zaměstnanci České pošty. Předala jim informace o tom, jak vypadaly dopisnice s náloží. Výbušniny byly uloženy v běžných obálkách formátu A4, které nebyly ničím nápadné. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí Ladislav Vančura, pošta nyní prověřuje všechny zásilky, které přicházejí na vytipované adresy.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme