V Praze jednali ministři spravedlnosti ze zemí EU

Občanům Evropské unie by mohly v budoucnu odpadnout některé problémy, spjaté s vyřizováním dědictví mezi jednotlivými státy bloku. Zjednodušením dědického práva v EU se na dnešním neformálním jednání v pražském Kongresovém centru zabývali ministři spravedlnosti ze zemí "sedmadvacítky".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři spravedlnosti členských zemí Evropské unie | Zdroj: ČTK

"Dosud dědické právo na unijní úrovni není upraveno," řekl ministr Jiří Pospíšil, který zasedání jako zástupce českého předsednictví řídil. Právě za českého předsednictví by Evropská komise, tedy výkonný orgán bloku, měla předložit návrhy, jak současné složité postupy lidem zjednodušit.

Ministři také řešili, jak ulehčit život smíšeným manželským párům, ve kterých pochází každý partner z jiné země a které žádají o rozvod. V EU se každoročně takových dvojic rozvádí kolem 170 tisíc. Pro jejich rozchody ale neexistují společná pravidla, jaké právo se použije. Závisí na dané zemi, na základě čeho se bude pár rozvádět.

Brusel už se o sjednocení práva v této věci jednou neúspěšně pokoušel. Nepřesvědčil ale Švédy, jejichž rozvodová pravidla jsou velmi liberální. Stockholm se tak nakonec loni rozhodl návrh zablokovat. Pro jeho schválení byl třeba souhlas všech zemí.

Přečtěte si také:
Ekonomické problémy v USA drží manžele pohromadě i po rozvodu
Neshoda na rozvodových pravidlech dělí Evropu
EU zatím nesjednotí pravidla pro určování rozvodových soudů

Milan Kopp, Igor Maňour, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme