V Praze kvůli hrozbě bombou přistál polský boeing. Policie podezřelého zadržela

Na starém letišti v Praze-Ruzyni v pátek večer kvůli bombové hrozbě nouzově přistál Boeing 737 polské charterové společnosti Enter Air. Zpravodajskému webu ČRo to potvrdil mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. "Byl oznámen protiprávní čin - bomba na palubě," vysvětlil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předletová kontrola ruského Boeingu na pardubickém letišti | Foto: Honza Ptáček

Policie zanedlouho pachatele polské národnosti zadržela a všech 168 lidí na palubě evakuovala.

"Trvalo to pár minut, protože za pomoci hasičů policisté vstoupili plošinou do letadla a zpacifikovali osobu," popsal zásah zástupce ředitele cizinecké policie Jan Kučera. Policisté podle něj museli použít donucovacích prostředků.

"Ostatní cestující byli poměrně v klidu. Samozřejmě, že byli trochu nervózní, ale spolupracovala s námi posádka."

Do Varšavy v sobotu

Ministr vnitra Milan Chovanec Radiožurnálu řekl, že provoz na letišti nebyl nijak omezen a potvrdil, že podezřelý muž byl zadržen a nikdo z cestujících ani členů posádky nebyl zraněn.

"Většina cestujících byla polské národnosti a polské národnosti má být i zadržený muž," uvedl. "Cestující nyní procházejí pasovou kontrolou, aby byla ověřena jejich totožnost."

Policie muže zadržela přímo na palubě letadla, nekladl odpor. Poté, co bude vyslechnut, se podle Chovance rozhodne o dalším postupu. "Je velmi pravděpodobné, že proti němu bude vedeno trestní řízení," nastínil ministr. Zda u sebe podezřelý měl bombu, není známo.

Policie má podle Chovance situaci plně pod kontrolou. Probíhá důkladná pyrotechnická prohlídka, jejíž výsledky budou známy až k ránu.

Cestujícím bude zajištěno náhradní ubytování a do Varšavy by mohli odletět během soboty.

Žádáme plnou pohotovost, hlásil pilot

Boeing 737-800 podle serveru FlightRadar24 odstartoval z letiště v Las Palmas na Kanárských ostrovech v 16:18 SEČ a ve Varšavě měl podle letového plánu dorazit krátce po 21. hodině.

Podle záznamu na webu Live ATC pilot oznámil, že na palubě je 162 pasažérů a šest členů posádky. Letadlo mělo podle jeho sdělení ještě 5,6 tuny paliva. "Žádáme plnou pohotovost, asistenci pyrotechnické jednotky a protiteroristického týmu," hlásil.

Záznam letu polského boeingu, který nouzově přistál na Ruzyni | Foto: Flightradar24 .com

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme