V Praze přibylo zahrádek před restauracemi nebo kavárnami. Jedním z důvodů je zákaz kouření

Zahrádek před restauracemi v letošním roce přibyly desítky. I kvůli tak zvanému protikuřáckému zákonu. Třeba v Praze mají lidé možnost využít celkem téměř tisícovku restauračních zahrádek. Cigaretu si uvnitř nesmí zapálit kuřáci už čtvrtý měsíc. Nejvíc nových míst před restauracemi a bary přibylo v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předzahrádka | Foto: Blanka Mazalová | Zdroj: Český rozhlas

Definitivně uhasl cigaretový kouř v restauracích na konci května. Aby restaurace, pohostinství, kavárny nebo třeba bary nepřišly o hosty, kteří si návštěvu podniku bez cigarety neumí představit, postavily některé z nich před podniky zahrádky.

Jen v Praze se jejich počet v letošním roce zvýšil o desítky. Třeba na Praze 1, tedy v centru města, letos o ohrazený prostor požádalo 340 podniků. Praha 2 letos povolila o tři desítky předzahrádek víc než loni, celkem o ně požádalo 170 podniků.

„Faktorů může být víc, jednak určitě protikuřácký zákon, ale i trend v našem hlavním městě je takový, že lidé dávají díky slunečnému počasí přednost sezení venku. My se snažíme, aby ten prostor byl udržovaný a místa, kde se nachází zahrádky, aby nebyly třeba v blízkosti parkoviště,“ říká starostka Jana Černochová z ODS.

Kouření i antikoncepce zvyšuje riziko výskytu trombózy. Ročně na ni v Evropě zemře půl milionu lidí

Číst článek

Restaurace za prostor musí zaplatit

Jenže restaurace prostor pro návštěvníky, kteří chtějí posedět venku, nemají zadarmo. Na Praze 2 zaplatí za jeden metr čtvereční 20 korun. Polovina z těchto peněz je i součástí příjmu městské části, druhá polovina náleží vlastníkovi komunikace. Jen loni vybrala Praha 2 na poplatcích za užívání veřejného prostranství 12 milionů korun - 3 miliony z toho byly právě z poplatků za předzahrádky. Vybrané peníze pak městská část investuje do lepšího prostředí.

„Děláme chodníkový program, byť ty chodníky nejsou naše, ale hlavního města Prahy, tak se snažíme investovat do chodníků, snažíme se dělat výsadbu nového stromořadí, snažíme se udržovat parky, dávat nový mobiliář,“ říká Černochová.

Třeba městské části Praha 3 ani 4 ale víc předzahrádek v letošním roce nemají. A podobná situace je podle mluvčího Ondřeje Šrámka třeba i na Praze 6. „Nárůst počtu předzahrádek v souvislosti s tzv. protikuřáckým zákonem neevidujeme, naopak je zahrádek o sedm méně než v loňském roce. Cena záboru činí 30 korun za metr čtvereční a den.“

Naopak na Praze 7 si můžou lidé vybrat rovnou ze 75 zahrádek před restauračními podniky. Nových z nich je osm. Praha 7 zároveň s přibývajícími zahrádkami přijala i nová opatření, která se týkají rušení nočního klidu.

„Snažíme se vždy v takovém případě spojit s majitelem nebo provozovatelem příslušného

Ochranné období pro restauratéry končí. Těm, kteří se nepřizpůsobili protikuřáckému zákonu, hrozí pokuty

Číst článek

podniku a domluvit se s ním, aby na klid před svým podnikem dohlédl. V nutných případech, kdyby se hluk a nepořádek opakoval častěji, jsme připraveni zakázat konzumaci alkoholu před příslušnou provozovnou. Tuto možnost již nyní ve vyhlášce máme,“ dodává mluvčí Martin Vokuš.

Městské části se snaží vyjít vstříc

Víc zahrádek měla letos v létě i Praha 8. Od června v tomto městském obvodu přibylo 24 míst k posezení venku. Sama městská část ale jejich růst přisuzuje nejen tzv. protikuřáckému zákonu, ale vzniku nových podniků.

„Na místním poplatku za užívání veřejných prostor pro zahrádky vybrala městská část Praha 8 asi 1 800 000 korun. Za rok 2017 předpokládáme výběr asi 2 miliony korun. Vybrané peníze za předzahrádky spadají do příjmu městské části, to znamená, že v dalším roce se zapojí do rozpočtu a budeme z nich financovat rámcově například opravy silnic a chodníků, opravy škol a školek nebo parků,“ doplňuje mluvčí úřadu Marcela Voženílková, kolik peněz městská část z pronájmu prostor podnikatelům vybrala.

Na Praze 9 zase hospody vyšly kuřákům vstříc hlavně popelníky před vchody nebo na parapetech. V takových případech totiž nemusí majitelé žádat o povolení a ani platit poplatky za místo na chodníku. Celkem letos v Praze přibyla zhruba stovka zahrádek. Například v Brně je ale situace jiná a zahrádek bylo zhruba stejně jako v minulém roce.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme