V Praze přistávala letadla najímaná CIA pro tajné mise

V roce 2004 přistála v Praze přinejmenším dvakrát letadla najatá americkou CIA pro tajné mise. Český rozhlas získal ve Spojených státech kopie soudních dokumentů, které potvrzují, že letadla amerických zpravodajských služeb skutečně v Praze před několika lety zastavovala. Stejná letadla přitom létala opakovaně i z Washingtonu na základnu Guantánamo na Kubě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odbavovací terminál

Odbavovací terminál | Foto: Jan Rosenauer

V září a říjnu 2004 přistála v Praze dvě malá trysková letadla společnosti Richmor Aviation. Měla diplomatický status a byla na cestě mezi Spojenými státy a několika místy na Blízkém východě. Vyplývá to ze soudních kopií faktur, které má Český rozhlas k dispozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka

Společnost Richmor Aviation si najímala americká CIA přes dvě další zprostředkovatelské společnosti. Jenže firma Richmor si po několika letech spolupráce začala stěžovat, že nedostala zaplaceno a podala žalobu. Právě tak se lety začaly probírat u soudu ve státě New York a do soudního spisu se dostaly průkazní materiály: mimo jiné faktury o tom, kam společnost Richmore létala a za kolik peněz.

Z dokumentů vyplývá, že se létalo pro CIA. Stejná letadla, která přistála v září a říjnu 2004 v Praze, létala často také na Guantánamo. Na palubě měla obvykle několik pasažérů. Přistávala také na jiných evropských letištích.

Mezi 19. a 22. zářím roku 2004 přistálo a natankovalo v Praze letadlo se dvěma pasažéry, o týden později další stroj, který měl na palubě sedm lidí. S největší pravděpodobností šlo o muže podezřelé z terorismu, které CIA nechala přepravovat do tajných věznic.

Faktura1 CIA lety | Foto: Jaromír Marek

Přistání potvrdil bývalý ministr Svoboda

Tehdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda Radiožurnálu potvrdil, že informace o letadlech měl, dostal je ale až poté, co stroje na letišti v Ruzyni přistály.

„Dozvěděl jsem se to až následně, protože ale šlo o letadla, která tu měla jen technická mezipřistání, nikdo nevystoupil ani nenastoupil, tak nebyl žádný důvod dělat nějaké kontroly.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tehdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda Radiožurnálu potvrdil, že informace o letadlech dostal, ale až zpětně

Svoboda zdůraznil, že nebyl porušen žádný zákon a nevidí na straně České republiky žádnou chybu.

Americké ministerstvo zahraničí i CIA záležitost odmítly komentovat. Stejně se zachoval v rozhovoru pro Rádio Česko i americký velvyslanec v Praze Norman Eisen:

“Nebudu komentovat nepodložené zprávy. Jen obecněji řeknu, že se Obamova administrativa jednoznačně zavázala k válce proti terorismu a slíbila, že to bude vždy dělat v souladu s americkým, i mezinárodním právem.”

Americké ministerstvo zahraničí vydávalo soukromým leteckým společnostem, které CIA k letům využívala, potvrzení, že jde o přepravu diplomatů. Nikdy ale nebylo přesně uvedeno, kdo je na palubě. Protože šlo o soukromé lety, nebylo ani možné zjistit, kdo a kolik lidí v letadle sedí.

Seznam cestujících není povinný

“Vnitrostátní orgány mají bez zbytečného zdržení zkontrolovat dokumentaci letadla, technický stav, průkazy posádky, ale pokud tyto věci, jejichž seznam je přesně dán, jsou v pořádku, pak v podstatě úřad nemá důvod a ani možnost zasáhnout. Pokud to není let obchodní, pak samozřejmě není ani povinnost mít na palubě seznam cestujících,” vysvětluje Petr Navrátil z Úřadu pro civilní letectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor v Ranním Radiožurnálu

Bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor nevyloučil, že k přistání letadel skutečně mohlo dojít. Podle něj tomu nasvědčuje stále víc indicií. Pro Českou republiku to prý není žádný problém.

„Neznamená to nic, co by mělo stavět Českou republiku do špatného světla. Letadla byla nepochybně řádně označena, měla povolení k přeletu a přistání. Není povinnost sdělovat české straně, kdo je v posádce nebo na palubě,“ řekl Šándor.

„Mnohem závažnější by podle něj bylo, kdyby tito lidé byli u nás vysazeni, zadržováni a podrobováni výslechům. To by pak bylo v úplně jiné poloze,“ dodal bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby.

Čeští politici vždy důrazně popírali, že by o tajných letech CIA, které využívaly i česká letiště, cokoli věděli. Totéž tvrdí i tehdejší šéf rozvědky Karel Randák:

Faktura2 CIA lety | Foto: Jaromír Marek

“Ne, my jsme o tom žádné informace neměli. Nebyl důvod něco takového prověřovat. To je jako byste chtěl kontrolovat v dnešní době private jety a podobně. Nic takového se nedělalo.”

Faktury, které má Český rozhlas k dispozici potvrzují to, o čem už mluvila zpráva vyšetřovacího výboru Evropského parlamentu. Ten odhalil po Evropě celkem přes 1200 tajných letů CIA. Jednadvacetkrát takové lety mezipřistály v České republice, devatenáctkrát v Praze a dvakrát na letišti v Pardubicích.

Na případ upozornila britská nevládní organizace Reprieve a poskytla materiály britskému listu Guardian, americkému Washington Post a agentuře Associated Press. O něco později je dostal k dispozici i Český rozhlas od jednoho ze zmíněných médií a našel mezi stovkami dokumentů faktury svědčící o přistáních v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o tajných letech CIA natočil redaktor ČRo Vladimír Marek

Igor Maňour, Jan Pokorný, Vít Pohanka, Jaromír Marek, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme