V Praze probíhá konference připomínající význam Ronalda Reagana

Bývalý americký prezident Ronald Reagan, který začínal jako herec v kovbojkách a druhořadých westernech, by se letos dožil sta let. Výročí jeho narození slaví nejen v Americe, ale i v Londýně, Krakově, Budapešti nebo v Praze. V posledně jmenovaném místě vypukne už za několik málo minut konference připomínající jeho význam.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ronald Reagan

Ronald Reagan | Foto: www.whitehouse.gov

Zahajovací projev budou mít v Černínském paláci ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra. Krátce před půl jednou na konferenci promluví také bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký prezident Ronald Reagan, který začínal jako herec v kovbojkách a druhořadých westernech, by se letos dožil sta let. Více s předsedou Občanského institutu Romanem Jochem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Konference se koná v rámci Týdne svobody, který pořádá společnost Opona k 20. výročí odchodu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy.

V rámci oslav Reaganova výročí byly v uplynulém týdnu odhaleny nové sochy v Londýně a v Budapešti. V Praze po něm bude přejmenována část dosavadní ulice Dr.Zikmunda Wintra. Podle předsedy Občanského institutu Romanem Jochem, který konferenci moderuje, byl Reagan důležitou osobností pro střední a východní Evropu.

„Byl prvním americkým prezidentek, který nechtěl s tehdejším Sovětským svazek koexistovat, ale usiloval o zničení tamního režimu. Disponoval racionální strategií ekonomické války. Například zkorumpoval a zruinoval sovětské hospodářství, což došlo tak daleko, že Michail Gorbačov byl nucen s USA vyjednávat, a to z pozice slabosti,“ uvedl Joch pro Rádio Česko.

Na politiku se vrhl Reagan až v pětapadesáti letech. Přes úřad kalifornského guvernéra to dotáhl až do Bílého domu. Začínal jako demokrat, později se profiloval jako republikán. Často tvrdil, že demokratickou stranu nezradil, ale že ona zradila jeho.

„Nejprve se profiloval jako poměrně levicový demokrat, když prosazoval Franclina Delano Roosevelta na prezidenta ve 30. a 40. letech. Imponoval mu jeho odpor k nacismu. Navíc byl původně odborář a je jediným odborářským předákem, který se stal prezidentem. Jeho schopnost vyjednávat byla tedy velká,“ zmínil Joch.

Schwarzenberg: Reaganova úloha v boji proti Sovětskému svazu byla klíčová


Reaganův přínos nejen k dění ve východní Evropě vyzdvihl i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg:

„Byla to zajímá doba, během které došlo k ozdravení americké ekonomiky, které bylo v krizi. Důležitým způsobem ovlivnil také americkou zahraniční politiku. Včas rozpoznal hrozbu komunistického režimu v tehdejším Sovětském svazu. Z vnějšího pohledu byla jeho role v rámci takzvané studené válce určující,“ řekl Rádiu Česko Schwarzenberg.

Lukáš Vincourek, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme