V Praze protest proti politice v Iráku

Na 200 lidí v Praze protestovalo proti americké politice v Iráku. Podobně jako v dalších evropských zemích se akce uskutečnila u příležitosti druhého výročí americké invaze. Účastníci demonstrace, mezi kterými byli i Iráčané a Palestinci, požadovali odchod vojáků z Iráku a odsoudili okupaci. Srovnávali ji s okupací Československa v roce 1968. Demonstrace se zúčastnili také zástupci mládežnických levicových organizací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci v Iráku | Zdroj: ČTK

Akci svolalo občanské sdružení Mezinárodní mírové fórum. "Ani muže pro Bushe, ať si tam sám nakluše," taková hesla skandují pod sochou svatého Václava hlavně mladí lidé. Za pár chvil se průvod vydal k americké ambasádě, kde demonstranti předají protestní petici. Žádají v ní ukončení okupace Iráku podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN z loňského roku. Zároveň naléhají na ukončení manipulace představitelů dočasné irácké vlády a ostatních vlád z regionu. Okamžitě požadují zastavení vraždění, ponižování a zatýkání neozbrojených civilistů ve všech oblastech okupovaných vojsky Spojených států.

V centru Prahy byla v souvislosti s protestem zpřísněna bezpečnostní opatření. Dohlíželo na ni několik desítek policistů. Organizátoři demonstrace přečetli petici adresovanou prezidentu Georgi Bushovi a vládě USA. Požadují v ní, aby respektovala mezinárodní právo a úmluvy, ukončila okupaci Iráku a stáhla vojáky.

Protesty v Praze se uskutečnily podobně jako v dalších zemích na výzvu světové koalice za mír a spravedlnost. Účastníků v Praze však bylo podstatně méně než například v Londýně a Římě, kde protestovaly desítky tisíc lidí.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme