V Praze protestovali občané proti zvýšení hlukových limitů

Před ministerstvem zdravotnictví dnes vpodvečer demonstrovalo asi sto rozhněvaných občanů proti zvýšení hlukových limitů. Už druhá demonstrace proti zvýšení hlukových limitů začala v 16 hodin. Akce s názvem Minuta hluku sdružuje odpůrce plánu české vlády změnit novelu o ochraně veřejného zdraví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti hluku na Palackého náměstí | Foto: Filip Jandourek

Změna by měla od února umožnit zvýšit hlukové limity na silnicích a na dráze o pět decibelů ve dne a až o deset v noci. Vláda si od toho slibuje úsporu při budování protihlukových bariér. Pokud se limity změní, nebude je třeba budovat.

Před budovou ministerstva zdravotnictví se sešlo až sto lidí s transparenty, mimo jiné obyvatelé Třeboradic, kde se plánuje obchvat. Jsou tu ale i obyvatelé Kolína, kteří mají také strach z plánovaného obchvatu a ze sportovního letiště. Mezinárodní letiště má vzniknout také u obce Vodochody s 3500 lety ročně.

Starosta Panenských Břežan Libor Holík, který bojuje proti Letišti Vodochody, označil ministerstvo zdravotnictví za zločineckou organizaci, protože nové limity poškodí zdraví občanů.

Podobně mluvili i ostatní řečníci. Změna vyhlášky jde údajně na ruku stavebním firmám a nehledí na potřeby obyvatel.

Zastoupených lokalit bylo před ministerstvem zdravotnictví jistě víc. Protestující o sobě dávali vědět, jak jinak než hlukem.

Pokud vláda limity změní, hodlají se protestující obrátit na ústavní soud a orgány Evropské unie.

Tereza Tomášková, Petr Kořínek, pir, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme