V Praze protestovali skláři

Skláři ze Světlé nad Sázavou dnes demonstrovali před Úřadem vlády. Zhruba dvanácti stovkám zaměstnancům firma dluží více než 18 milionů na mzdách a hrozí, že na Vánoce zůstanou jejich rodiny bez prostředků. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase můžou za krach skláren jejich majitelé a nikoli stát. Nečas Radiožurnálu řekl, že situaci sklářů sice chápe, ale vláda jim nic nedluží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest sklářů 23. října v Praze

Protest sklářů 23. října v Praze | Zdroj: ČTK

Více než dvě stovky sklářů protestovalo proti nevyplaceným mzdám před Úřadem vlády České republiky. Nejvíce lidí mělo dorazit ze Skla Bohemia ve Světlé nad Sázavou a z poděbradských skláren Bohemia, kde mají vyhaslé pece a mzdy za září nedostali.

Sklářům nepomohl ani úřad práce. Při úpadku společnosti musí zaměstnanci vymáhat dluhy u insolvenčního správce skláren. Jinak jim zbývá jenom soud. Kvůli nevyplaceným zářijovým výplatám můžou dát po 16. listopadu výpověď, a neztratí nárok na ušlou mzdu a na odstupné. A má se za to, že začnou z podniku odcházet.

Sklářům se také nelíbí, jaké mají postavení v insolvenčním řízení. Podle nich jsou na tom hůř než věřitelé. Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech jsou už podle rozhodnutí soudu v úpadku. Oba podniky před několika týdny přestaly vyrábět.

O postupu státu a roli odborů jsme hovořili s předsedou Odborového svazu průmyslu skla a porcelánu Vladimírem Kubínem v dnešním Ranním interview Radiožurnálu. Připomněl, že vláda sice uvolnila 4 miliony korun na účelovou pomoc regionům, které uzavření skláren zasáhne. I tak vydělením všech propuštěných zaměstnanců, je to v přepočtu na hlavu podle něho směšná částka.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas jejich rozhořčení prý sice chápe, ale podle něho vláda sklářům nic nedluží: "Těmi skutečnými viníky jsou majitelé a samozřejmě ti, kteří spravovali investiční portfólio tzv. Kajmanských fondů, to znamená pánové Květ a Souček a Československá obchodní banka. Vláda a zvláště tato vláda neudělala ve vztahu k těmto sklárnám vůbec žádný špatný nebo negativní krok. Naopak, my se snažíme z hlediska zaměstnanosti pomáhat postiženým regionům s tím, že pevně doufáme, že v rámci insolvenčního řízení se najdou noví majitelé, kteří by alespoň část provozů rozjel, řekl Nečas Radiožurnálu.

Vedení firem Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Skláren Bohemia v Poděbradech v polovině října informovala o hromadného propuštění v obou sklářských provozech. Podle zákona se nesmí oznámit propouštění bez přesného množství lidí, kteří přijdou o práci. Management proto ohlásil propuštění všech 1 108 pracovníků ve Světlé a 447 v Poděbradech.

Milan Kopp, Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme