V Praze protestovali skláři

Skláři ze Světlé nad Sázavou dnes demonstrovali před Úřadem vlády. Zhruba dvanácti stovkám zaměstnancům firma dluží více než 18 milionů na mzdách a hrozí, že na Vánoce zůstanou jejich rodiny bez prostředků. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase můžou za krach skláren jejich majitelé a nikoli stát. Nečas Radiožurnálu řekl, že situaci sklářů sice chápe, ale vláda jim nic nedluží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest sklářů 23. října v Praze | Foto: ČTK

Více než dvě stovky sklářů protestovalo proti nevyplaceným mzdám před Úřadem vlády České republiky. Nejvíce lidí mělo dorazit ze Skla Bohemia ve Světlé nad Sázavou a z poděbradských skláren Bohemia, kde mají vyhaslé pece a mzdy za září nedostali.

Sklářům nepomohl ani úřad práce. Při úpadku společnosti musí zaměstnanci vymáhat dluhy u insolvenčního správce skláren. Jinak jim zbývá jenom soud. Kvůli nevyplaceným zářijovým výplatám můžou dát po 16. listopadu výpověď, a neztratí nárok na ušlou mzdu a na odstupné. A má se za to, že začnou z podniku odcházet.

Sklářům se také nelíbí, jaké mají postavení v insolvenčním řízení. Podle nich jsou na tom hůř než věřitelé. Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech jsou už podle rozhodnutí soudu v úpadku. Oba podniky před několika týdny přestaly vyrábět.

O postupu státu a roli odborů jsme hovořili s předsedou Odborového svazu průmyslu skla a porcelánu Vladimírem Kubínem v dnešním Ranním interview Radiožurnálu. Připomněl, že vláda sice uvolnila 4 miliony korun na účelovou pomoc regionům, které uzavření skláren zasáhne. I tak vydělením všech propuštěných zaměstnanců, je to v přepočtu na hlavu podle něho směšná částka.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas jejich rozhořčení prý sice chápe, ale podle něho vláda sklářům nic nedluží: "Těmi skutečnými viníky jsou majitelé a samozřejmě ti, kteří spravovali investiční portfólio tzv. Kajmanských fondů, to znamená pánové Květ a Souček a Československá obchodní banka. Vláda a zvláště tato vláda neudělala ve vztahu k těmto sklárnám vůbec žádný špatný nebo negativní krok. Naopak, my se snažíme z hlediska zaměstnanosti pomáhat postiženým regionům s tím, že pevně doufáme, že v rámci insolvenčního řízení se najdou noví majitelé, kteří by alespoň část provozů rozjel, řekl Nečas Radiožurnálu.

Vedení firem Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Skláren Bohemia v Poděbradech v polovině října informovala o hromadného propuštění v obou sklářských provozech. Podle zákona se nesmí oznámit propouštění bez přesného množství lidí, kteří přijdou o práci. Management proto ohlásil propuštění všech 1 108 pracovníků ve Světlé a 447 v Poděbradech.

Milan Kopp, Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme