V Praze se během summitu očekává až 12 tisíc demonstrantů

Na 10 až 12 tisíc demonstrantů a extremistů se připravuje naše policie při listopadovém summitu NATO v Praze. Toto číslo dnes upřesnil policejní prezident Jiří Kolář. Na pořádek a bezpečnost v ulicích metropole bude dohlížet zhruba stejný počet policistů. Ministr vnitra Stanislav Gross slibuje, že pokud připravovaná bezpečnostní opatření selžou, tak odstoupí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit NATO v Praze

Bezpečnost při listopadovém summitu NATO zajistíme na jedničku, jinak odstoupím - to dnes slíbil ministr vnitra Stanislav Gross. "Jsem připraven nést osobní zodpovědnost za celek opatření, tak jak jsou připravena. To znamená že v okamžiku, kdy celek bezpečnostních opatření by nefungoval, selhal, tak jsem připraven z toho vyvodit patřičné závěry vůči sobě jako ministru vnitra. A vyžaduji totéž od všech složek, které se na řízení podílejí."

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross: Osobní zodpovědnost za bezpečnost

Policie se podle Grosse soustředí na tři hlavní bezpečnostní rizika: pouliční nepokoje odpůrců NATO, terorismus a činnost cizích zpravodajských služeb. "V tuto chvíli ale nemáme žádnou konkrétní indicii, že by se na území České republiky nějaký teroristický čin připravoval," uvedl ministr vnitra.

Bezpečnost v Praze bude zajišťovat během vrcholné schůzky nejméně 12 tisíc policistů - ti prý budou tentokrát proti výtržníkům vystupovat mnohem aktivněji než při zasedání světových finančníků před dvěma roky. Už nebudeme jen pasivně držet pozice, vzkázal razantně Gross.

"Jsem přesvědčený, že Policie ČR má cit pro okamžik, kdy je zapotřebí reagovat a nepoužívá donucovacích prostředků přehnaně, pokud jich zapotřebí není."

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře jsou úřady také připraveny nevpustit do země zahraniční extremisty, kteří jsou v mezinárodní evidenci registrováni jako nežádoucí osoby. "Kontroly na hranicích budou odpovídat bezpečnostním rizikům. Tvoříme databázi nežádoucích osob, jejich jména nám jsou poskytována ze zahraničí. Těmto osobám, které budou mít zájem na oficiálních, legálních přechodech vstoupit na naše území, bude vstup odepřen."

Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme