V Praze se diskutuje o hrozbách kyberterorismu

Chod států závisí stále víc na počítačových sítích. Od počítačové obrazovky je možné zablokovat automatizované rozvody vody, elektřiny i ropy. Nebo naopak otevřít přehrady a zatopit přilehlé oblasti, či ukrást důležité informace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Superpočítač Roadrunner

Superpočítač Roadrunner | Foto: IBM

Také proto se sítě stávají pořád častějším cílem útoků kyberteroristů. Právě kyberterorismu se věnuje konference, která dopoledne začala v Praze.

Kyberteroris zahrnuje mnoho ilegálních aktivit. „Jsou to teroristické aktivity provozované na informačních sítích. S minimálními náklady mohou kyberteroristé informační infrastrukturu vyřadit z provozu a způsobit enormní škody provozovateli sítě nebo někomu, kdo je na síť napojený,“ vysvětlil Václav Jirovský z pražské ČVUT, který na konferenci také přednáší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Jirovský z ČVUT mluvil na Radiu Česko o kyberterorismu

Kyberteroristé podle něj podnikají útoky nejčastěji dva cíle. Jednak na sítě, které patří nějaké státní infrastruktuře, jakými byly třeba útoky na velké servery v Estonsku. Nebo na sítě, které patří významným firmám IBM, Yahoo a podobně.

„Útoky jsou buď velice jednoduché, jako například zahlcení přenosové kapacity sítě až po útoky, které mají charakter psychologického boje, jako je prolomení do serverů. Na server protivníka je možné uložit svoje webové stránky, a tím v podstatě ukázat, že protivník není tak dokonalý,“ pokračoval Jirovský.

Kyberteroristé jsou trojího druhu

Expert ČVUT dělí kyberteroristy do tří skupin. Jde jednak o jednotky teroristických organizací, kterým se dostalo vynikajícího vzdělání v této oblasti a jsou vynikajícími specialisty. Pak existují jednotky podporované některými státy, což se označuje jako státní terorismus. Třetí skupinou jsou příznivci různých teroristických skupin tzv. hackerské skupiny, jako například H4H, která provede útok na objednávku.

Česká republika je prý proti útokům kyberteroristů relativně obranyschopná.

„Jsme na poměrně slušné úrovni, i když jsme nějakou dobu ztratili váháním ministerstva vnitra, jakým způsobem problémy kybernetických hrozeb uchopit. Nyní už na ministerstvu funguje speciální odbor, který se zabývá kybernetickou bezpečností. Po stránce expertů jsme na tom rovněž dobře,“ dodal Jirovský.

Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme