V Praze se evakuují další části

Republiku dál sužují záplavy. Situace v Praze se zdramatizovala. Provedena měla být evakuace Starého města, Josefova a Holešovic. Původně se přitom předpokládalo, že lidé z těchto čtvrtí budou moci zůstat doma. Na Vltavě v hlavním městě se zatím odkládá očekávaný nejvyšší průtok, hydrometeorologové i Povodí Vltavy se shodují na tom, že se to stane až odpoledne. A sice mezi 16. a 20. hodinou. Voda rozbouřené Vltavy dosahuje na Novotného lávce k vrcholům norných stěn, které sem byly nainstalovány, aby chránily ulice Starého Města. Magistrát vyzval občany pracující u Vltavy, aby nechodili do práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená Kampa | Foto: Michal Doležal

Do protržení protipovodňových bariér, které brání přelití Vltavy do evakuovaného centra Prahy, chybí půl metru. Oznámil to krizový štáb hlavního města. Pokud by bariéry okolo centra nevydržely, sahala by voda například na Anenském náměstí do čtyř metrů a zaplaveno by bylo i Staroměstské náměstí k pomníku Jana Husa. Ohroženy by byly i oblasti okolo Josefova a Františku. Nejkritičtější situace je nyní u Novotného lávky, v blízkosti hotelu Four Seasons a u nemocnice Na Františku. Blízko centra už jsou zaplaveny ulice Klimentská, Senovážná a Petrská, tedy okolí Petrského náměstí.

Voda v Praze se už dostala do ulic Smíchova. Podle krizového štábu by ale příliš hluboko do městské čtvrti neměla postupovat. Zatím je v ulici Svornosti a Vltavské. Kanalizace kalné přívaly zatím stíhala pojmout a nevracela je zpět do ulic. Přesto se lidé brodili v hloubce asi 30 centimetrů. Dobrovolníci se snaží kritická místa ještě zatarasit pytli s pískem, aby se povodeň nedostala ke stanici metra Anděl. Oblast kontrolují policisté. Obcházejí domy a zjišťují, zda v záplavové zóně nezůstali ještě nějací obyvatelé.

Pražská energetika mezitím odpojila s postupem záplav dodávky elektřiny v dalších částech Prahy a okolí a ve vypínání bude zřejmě pokračovat.

Komplikovaná je nadále městská doprava. Metro jezdí od dnešního rána pouze v některých úsecích. Na trase "A" jen mezi Skalkou a Náměstím Míru, na trase "B" mezi Zličínem a Novými Butovicemi a na trase "C" mezi Hájemi a Pražským povstáním. Mezi stanicemi Nové Butovice a Anděl jezdí náhradní autobusová doprava - XB. Doprava byla přerušena z autobusového nádraží Praha Florenc. V obou směrech zůstává uzavřený také Strahovský tunel. Automobily mohou projíždět pouze přes Hlávkův a Barrandovský most. Ještě upozorňujeme, že odtahy aut zajišťuje firma ABA na své telefonní lince 12 40 bezplatně.

České dráhy zavedly kolem osmé hodiny kyvadlovou železniční dopravu mezi pražským hlavním nádražím a stanicí Praha-Smíchov. Jezdí po půl hodinách a je zdarma. Dráhy rovněž částečně zprovoznily Masarykovo nádraží v Praze, ze kterého nyní vyjíždějí vlaky ve směru na Kolín a na Nymburk. Do Kralup nad Vltavou z Prahy stále vlaky nejezdí.

Jihočeská energetika dnes začne postupně zapínat dodávky elektřiny v oblastech, kde už záplavy opadly a kde bude možné příslušná zařízení uvést pod napětí.

Voda dále narůstá v Rožmberku na Třeboňsku. Druhý odstřel česel na bezpečnostním přelivu rybníku se sice podle přednosty jindřichohradeckého okresního úřadu podařil, i přes uvolnění česel ale voda v rybníku přibývá. Na místo vyjel krizový štáb, aby za světla vyhodnotil situaci.

Rozvodněná Vltava stále výrazně zvyšuje hladinu Labe u soutoku obou řek v Mělníku. Hladina tam dosáhla 740 centimetrů, tedy téměř o dva metry více než je limit pro stav ohrožení. Projevila se zpětná vlna proti proudu Labe od Mělníka, která začala dělat problémy na kraji Neratovic. Samotné město bezprostředně ohroženo není, ale po rozednění i zde začíná první evakuace obyvatel. Hydrologové přitom očekávají další stoupání.

Rozvodněná Vltava značně zasáhla Kralupy nad Vltavou, kde opustilo své domovy asi 3000 lidí asi 150 bylo evakuováno. Voda zaplavuje rodinné i bytové domy v blízkosti řeky. Situace je podle záchranářů pod kontrolou, na místě jsou desítky hasičů i z jiných regionů. Vzestup hladiny není v posledních hodinách již tak razantní.

Evakuace před přívalovou vlnou Labe u soutoku s Ohří na Litoměřicku čeká také obyvatele dvoutisícových Bohušovic. Starosta Ivo Hynl: "V kabelové televizi celou noc běžely texty, které oznamovaly, co se všechno bude dít, jak a bližší pokyny. Přepokládáme, že od devíti hodin začne autobusová přeprava osob do Litoměřic."

Dopravními značkami a zátarasy uzavřela policie deset ulic v Ústí nad Labem, které jsou nejvíce ohroženy záplavami. Ačkoli magistrát vyzval obyvatele v rizikových lokalitách k dobrovolné evakuaci, dosud této možnosti využilo jen minimum lidí.

Rušnou noc zažili i obyvatelé Železného Brodu na Jablonecku. Řeka Jizera hrozila vylitím z břehů, a tak město raději zvolilo evakuaci desítek obyvatel z ohrožené oblasti. Třetí stupeň povodňové aktivity vyhlašují v Železném Brodu při 370 centimetrech. Předpověď však hlásila, že kolem půlnoci se hladina řeky zvedne až k 5 metrům. Kroky, které následovaly, popisuje železnobrodský starosta Václav Horáček. "My jsme se rozhodli evakuovat obyvatelstvo podél řeky Jizery v oblastech, kde bydlí staří lidé, kde máme dům s pečovatelskou službou. S místními hasiči s dobrovolnými sbory jsme přemístili občany, především starší, z těch záplavových oblastí do dvou škol." Prognóza meteorologů se naštěstí nevyplnila a lidé se během dopoledne vrátí do svých domovů.

Naopak hladiny toků v Plzeňském kraji, kromě Mže a Úslavy, nadále klesají. Radbuza, která se včera vylila do centra Plzně, klesla o dalších deset centimetrů. Hladina vody stoupá pouze na Mži, a to kvůli zvýšenému odtoku zaplněné Hracholuské přehrady.

Na Táborsku začíná evakuace zátopové oblasti řeky Lužnice.Důvodem je stoletá voda odtékající z rybníku Rožmberk. Krizový štáb nařídil evakuovat asi 3 tisíce obyvatel od Vlkova, přes Veselí nad Lužnicí až po Tábor a Bechyni. Už v úterý bylo z úseku pod rybníkem Rožmberk na Jindřichohradecku evakuováno 900 lidí. Pokračují také práce na zpevnění hráze rybníka. Krizový štáb by měl rozhodnout o tom, zda se začne bagrovat průrva, kterou by mohla z rybníka odtékat voda.

Dyje vytékající z Vranovské přehrady ohrožuje v Jihomoravském kraji Znojmo, záplavovou vlnu tam očekávají během dopoledne. Kvůli událostem v republice se má dnes do Prahy vrátit z Portugalska prezident Václav Havel.

Seznam tísňových linek

Markéta Kaclová, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme