V Praze se opět otevírá kavárna Potmě, pomůže nevidomým

Po roce se na Ovocný trh v centru Prahy vrací kavárna Potmě. Jde o projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, jehož výtěžek poputuje na sbírku Světluška. Návštěvníky obsluhují v naprosté tmě nevidomí kavárníci a kavárnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavárna POTMĚ | Foto: Martina Kaderková

Kavárna Potmě se veřejnosti otevírá už posedmé. Jak říká Šárka Jurásková z Nadačního fondu Českého rozhlasu, na jejím fungování se nic nemění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Langerová Aneta.mp3

„Uvnitř obsluhují nevidomí, kteří se o návštěvníky kavárny postarají od začátku do konce. Uvedou je, obslouží a připraví jim kávu nebo jiný nápoj,“ popsala Jurásková.Kavárnu slavnostně otevřou v pondělí ve 13 hodin herec Ivan Trojan a patronka Světlušky zpěvačka Aneta Langerová. Jako každý rok i letos je až do 22. června připraven bohatý doprovodný program.

„Budeme mít jednak hudební vystoupení a 10. června budou ukázky výcviku asistenčních a vodících psů,“ zmínila Jurásková některé z akcí.

Aneta Langerová bude jako každý rok návštěvníky obsluhovat. „Kavárnu nejdřív otevřeme, pak budu chvilku obsluhovat, pak i chvilku zahraji ve tmě.“

Ve tmě se Anetě hraje dobře, protože ji neruší pohledy na diváky. „Jakýkoliv pohled a oční kontakt s člověkem vás zavede na nějaké myšlenky a takhle se jenom soustředíte na píseň.“

Novinkou je výstava fotografií

Letošní novinkou bude historicky první výstava fotografií. Ta bude slavnostně otevřena ve středu 8. června v sousedství Kavárny Potmě za přítomnosti Anety Langerové, autorky fotografií Martiny Kaderkové a jejího kolegy fotografa Jindřicha Štreita.

„Návštěvníci si malou baterkou posvítí na 12 portrétů nevidomých kavárníků, třináctý portrét je překvapením,“ dodává Aneta, které tento projekt a sbírka Světluška přináší radost do života.

„Když vidíte šťastné nevidomé, kteří zpívají na koncertě nebo nám obsluhují v kavárně a vědí, že jejich problematika není ostatním lhostejná, že se někdo snaží, aby jim bylo na světě líp, tak se mi to od nich vrací stonásobně, protože oni mají neuvěřitelnou energii a myslím si, že je hrozně fajn být v jejich blízkosti.“

V minulých šesti ročnících nevidomí kavárníci potmě obsloužili na 14 tisíc hostů a naservírovali jim téměř 20 tisíc nápojů. Výtěžek na pomoc lidem se zrakovým handicapem překročil 1,9 milionu korun.

Eva Rajlichová, Martin Hromádka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme